6 tipov a rád, ako predĺžiť životnosť televízora

6 tipov a rád, ako predĺžiť životnosť televízora

Televízory sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života už niekoľko rokov. Slúžia nám ako zdroj informácií a zábavy, o ktorý sa ale treba starať. Prinášame vám 6 jednoduchých tipov a rád, ako sa o vášho každodenného spoločníka starať, aby vám bezproblémovo slúžil čo najdlhšiu dobu a vy tak ušetrili náklady na prípadnú výmenu.

1. Vyberte správny televízor s ohľadom na budúci vývoj

Je možné predĺžiť životnosť televízora ešte pred jeho kúpou? Áno! Možno sa čudujete, ale samotná voľba televízora môže predurčiť jeho „životnosť“ vo vašej domácnosti. Televízor totiž nemusí „odísť na večnosť“ len poruchou či poškodením, ale jednoducho zastaral alebo časom nebude spĺňať vaše nároky. Je teda vhodné myslieť do budúcnosti. Nielen z dôvodu, aké ďalšie zariadenia budete k televízoru pripájať, ale zohľadniť treba aj technologický vývoj (voľba rozlíšenia, príjem signálu, konektivita atď.). Ako si vybrať vhodný televízor vám poradíme v tomto článku.

2. Optimalizujte nastavenia a čas v prevádzke

Každý televízor je po zakúpení nastavený v takzvanom továrenskom nastavení obrazu. Je možné a vhodné toto nastavenie upraviť podľa vašich požiadaviek a prostredia. Predovšetkým ide o jas obrazovky a sýtosť. Zbytočný jas a sýtosť farieb zaťažuje nielen vaše oči a peňaženku, ale predovšetkým aj LED diódy, keďže televízor sa tým viac zahrieva, čo môže mať časom vplyv na jeho poruchovosť. Preto je optimálne nastaviť jas na 60 – 70 %. Nastavenie týchto hodnôt je pomerne jednoduché a nájdete ho v menu nastavenia obrazu. Pre tých, ktorí sa neradi „vŕtajú“ v nastaveniach, odporúčam používať prednastavené módy obrazu, predovšetkým – tzv. Energy saving mode (ECO mode), ktorý, podľa názvu, nešetrí len el. energiu, ale aj výrobok samotný, práve znížením jasu.


Ďalší aspekt, na ktorý treba brať ohľad, je doba, počas ktorej je televízor v prevádzke. Televízory totiž nie sú stavané na to, aby boli zapnuté celý deň. Veľakrát sú používané len ako zvuková kulisa, napr. pri varení, žehlení atď. V tomto prípade je vhodné nastaviť najnižší jas. Horším variantom je používať televízor celodenne ako rádio. Takouto prevádzkou sa príliš zaťažuje, a tým rýchlejšie sa opotrebovávajú jeho súčiastky.

3. Umiestnite televízor na vhodné miesto a starajte sa oň

Áno, aj samotné umiestnenie televízora dokáže veľmi ovplyvniť jeho životnosť. Televízor potrebuje predovšetkým bezprašné prostredie a dostatok miesta, aby mohol „dýchať“. Dodržujte teda vždy dostatočnú vzdialenosť od steny a nábytku, aby cez prieduchy mohol prúdiť vzduch z dôvodu ochladzovania jednotlivých komponetov. Ako už bolo uvedené v predchádzajúcom odseku, nadmerným zahrievaním sa môže ich životnosť rapídne znížiť.


Do úvahy pri výbere miesta a zabezpečenia odporúčame vziať aj vaše deti a domácich miláčikov. Práve ich počínanie má často za následok fatálne poškodenie. Odporúčame využiť nástenné či stropné držiaky, ktoré majú poistky proti uvoľneniu a, navyše, môžu byť polohovateľné, vďaka čomu si môžete nastaviť obrazovku pre pohodlné sledovanie.


Z pohľadu údržby nekončí starostlivosť o televízor iba otrením obrazovky antistatickou prachovkou a čistiacim roztokom. Je viac než vhodné utrieť a povysávať prach v prieduchoch chladenia, kde sa často a ľahko usadzuje. Použiť môžete tiež stlačený vzduch s predlžovacou tyčinkou, vďaka ktorej sa dostanete do ťažšie prístupných zaprášených miest. Pred celkovou údržbou vypojte televízor z elekrickej siete.

4. Predíďte poškodeniu elektrickým prúdom

Dôležité je chrániť televízor aj v čase, keď nie je práve v prevádzke. Najvhodnejšia a najpohodlnejšia je prepäťová ochrana, ktorá zamedzí možný výkyv v sieti, aby prešiel až do televízora – najčastejšie sa tak stáva pri búrke. Podobne môže poslúžiť aj zásuvka s vypínačom, ktorá však nemá takú ochranu proti prepätiu. Efektívne a prosté riešenie je tiež vytiahnuť prívodný kábel z elektrickej zásuvky.

5. Vypínajte televízor pokiaľ k nemu pripájate ďalšie zariadenie

Ak chcete pripojiť k televízoru domáce kino, notebook či inú elektroniku, uistite sa, že je televízor vypnutý, skôr ako k nemu pripojíte kábel z externého zariadenia. Pri pravidelnom a dlhodobom využívaní prepojovacích káblov je vhodnejšie si zaobstarať také, ktoré nájdete pod ozačením „tienené“. Tie sú síce cenovo náročnejšie, no nemajú vplyv na kvalitu obrazu a zvuku

6. Využite poistenie ako predĺženú záruku

Pre váš pokoj môžete tiež využiť poistenie televízora pre prípad neočakávaných udalostí. To vám môže „predĺžiť“ záruku, ale predovšetkým pokryť poškodenia vzniknuté nepredvídateľným spôsobom. Medzi najčastejšie prípady patria poškodenie pri manipulácii/sťahovaní, poškodenie deťmi alebo domácim miláčikom, závada po záruke a i.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.