7 dôvodov, prečo investovať do smart žiaroviek

7 dôvodov, prečo investovať do smart žiaroviek

Smart technológie sa zahryzli takmer do každého odvetvia so spotrebnou elektronikou. Nevyhli sa tomu ani žiarovky. Tie prinášajú oproti bežným, ako to už býva pri smart produktoch zvykom, bohatšie možnosti využitia. Smart žiarovkami dokážete skontrolovať ich stav, aj keď sa nenachádzate doma. Ak ste na dovolenke a zabudli ste zhasnúť, alebo naopak chcete, aby si zlodeji mysleli, že ste doma, jednoducho vám to umožnia. Rovnakým spôsobom môžete u nich meniť intenzitu či farbu svetla. Dokonca najmodernejšie majú v sebe zabudovaný vstavaný reproduktor. Na ovládanie toho všetkého stačí smartfón s patričnou aplikáciou prepojenou cez bluetooth alebo wifi. Smart žiarovky sú v súčasnosti ľahko dostupné a ak rozmýšľate o kúpe, prinášame vám 7 dôvdov, prečo by ste im mali dať „zelenú“:

1. Sú stmievateľné

Veľa ľudí v dnešnej dobe vyžaduje žiarovky s možnosťou stmievania, či už na dekoratívne účely alebo z dôvodu ešte vyššej úspory energie. Jedným zo základných rysov inteligentných žiaroviek je práve možnosť stmievania, bez toho, aby bolo nutné inštalovať prídavné zariadenie na ovládanie jasu. Jednoducho odskrutkujete pôvodnú klasickú žiarovku a vymeníte ju za inteligentnú, nech ste ju používali vo svojich lampách alebo lustroch. Potom pomocou mobilného zariadenia môžete zapínať a vypínať svetlá a nastavovať jas osvetlenia v celej domácnosti. Tieto žiarovky šetria energiu, ponúkajú dlhú výdrž a ľahko sa ovládajú.

Takúto funkciu majú napríklad smart LED žiarovky Prestigio, ktoré môžete ovládať prostredníctvom smartfónu alebo tabletu s podporou Bluetooth 4.0. a nainštalovanou aplikáciou Prestigio Smart Home.

2. Môžu byť ovládané z ktoréhokoľvek miesta

Bezpečnosť

Niektoré inteligentné žiarovky majú funkcie, ktoré umožňujú ovládať ich intenzitu svetla práve vtedy, keď nie ste doma. Takúto významnú bezpečnostnú devízu využijete, keď sa napríklad nachádzate na dovolenke, pretože váš domov nebude vyzerať prázdny. To tiež znamená, že ak ste zabudli zhasnúť svetlo a ste mimo vášho domu, môžete ho kontrolovať, a tým ušetriť náklady na energiu.

Väčšia časť výrobcov inteligentného osvetlenia ponúka HUB (rozbočovač), ktorý možno zosynchronizovať so všetkými vašimi smart žiarovkami dohromady, takže ich môžete ovládať s jednou aplikáciou v mobilnom zariadení, a to prostredníctvom internetového pripojenia.

Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie je asi najvýraznejším dôvodom pre investíciu do inteligentného osvetlenia, čo pravdepodobne dostatočne ospravedlňuje jeho počiatočné vyššie náklady. Výmena všetkých žiaroviek vo vašej domácnosti nebude lacná, bez ohľadu na to, aký systém osvetlenia si zvolíte. No keď už to budete mať za sebou, môžete si vychutnať z toho plynúci komfort, kedy už napríklad viac nemusíte vstávať z postele alebo pohovky vo chvíli, keď chcete rýchlo zhasnúť svetlo.

3. Môžu zmeniť farbu

Mnoho výrobcov smart žiaroviek sa neuspokojilo iba s funkciou stmievania, miesto toho sa rozhodli spraviť krok do pestrofarebného sveta. Ich smart žiarovky môžu produkovať viac ako 16 miliónov farieb, z ktorých si požadovanú farbu ľubovoľne zvolíte pomocou kliknutia na farebné koliesko vo vašom smartfóne. Ak si chcete zahriať dojem z miestnosti, zmeňte svoje svetlé farby do zlatožltej, a ak chcete v miestnosti vytvoriť dojem ochladenia, zmeňte farbu svetla na modro. Počas sviatkov si nastavte vo vašom obydlí požadovanú farbu, ktorá s ním bude prirodzene ladiť.

4. Možnosť prehrávania hudby

Predstavte si, chcete si vypočuť vašu obľúbenú hudbu, no rozmiestnenie káblov vedených z reproduktorov vám to neumožní. Napriek tomu ste stále schopný si vypočuť svoje pesničky v akejkoľvek miestnosti v dome. Možné to je vďaka inteligentným žiarovkám so vstavanými reproduktormi. Pri počúvaní hudby sa synchrónne mení ich farba a jas svetla, ktorý zodpovedá „zafarbeniu“ hranej pesničky. Takýmto spôsobom si môžete spraviť zábavný večierok vo vašom dome. 

Napríklad, inteligentné žiarovky Awox Smart HOME takýmto spôsobom menia farbu svetla a súčasne prehrávajú hudbu. Na ovládanie využívajú bezdrôtové technológie bluetooth alebo wifi pripojenie. Žiarovky stačí umiestniť do akejkoľvek štandardnej stojacej lampy alebo lustra, pripojiť smartfón, tablet či notebook a môžete si užívať vašu obľúbenú hudbu pri zvolených farebných variáciách.

5. Pomáhajú zlepšiť kvalitu spánku

Inteligentné žiarovky skutočne môžu zlepšiť kvalitu spánku. Poniektoré z nich vydávajú špecifické farby svetla, ktoré sú navrhnuté tak, aby pomohli regulovať prirodzenú produkciu melatonínu v tele. Ten je závislý na striedaní svetla a tmy, pričom hrá významnú funkciu v riadení rytmov deň – noc. Vhodné nastavenie inteligentných žiaroviek potom pomáha potláčať ľudskú hladinu melatonínu v priebehu dňa a zvýšiť ju, keď sa blíži doba spánku.

Nepriamo sem môžeme zaradiť smart žiarovku AwoX AromaLIGHT™ Color, ktorá je vybavená integrovaným difúzorom na esenciálne oleje. Pomocou smartfónu alebo tabletu a aplikácie SmartControl môžete bezdrôtovo ovládať intenzitu rozptylu esenciálnych olejov. Príjemná vôňa vás dostane do uvoľnenej atmosféry, pri ktorej ľahšie zaspíte.

6. Prepojenie s IFTTT

IFTTT (If this, then that) je známa služba na prepojenie rôznych online riešení. Pracuje na princípe jednoduchej programovacej podmienky „ak sa niečo stane, potom niečo urob“. Možných kombinácií pri vytváraní „receptov“ pre smart žiarovky je mnoho, sú to v podstate prednastavené úlohy od komunity užívateľov. Takýmto spôsobom si môžete nastaviť západ slnka ako zapínač vášho inteligentného osvetlenia, alebo ak dostanete neprijatý hovor na svojom smartfóne, vaše smart žiarovky začnú blikať na červeno. Táto služba pracuje cez prostredie webového prehliadača alebo mobilnej aplikácie pre iOS a Android.

Pri kúpe nezabudnite skontrolovať kompatibilitu inteligentného osvetlenia s IFTTT, pretože nie všetky sú ňou vybavené. To sa nedá povedať napríklad o Philips Hue žiarovkách, s ktorými využijete až 60 služieb s podporou IFTTT. Hue žiarovky dokážu napríklad toto:

  • začnú svietiť na modro, keď vonku prší;
  • rozblikajú sa na červeno, pokiaľ váš obľúbený tím strelil gól;
  • zmenia farbu, pokiaľ dostanete nový email;

7. Šetria peniaze

Úspora penazí sa môže zdať slabým dôvodom pre investovanie do smart žiaroviek, vzhľadom na to, koľko je potrebné do nich investovať pri kúpe. Na druhej strane, pomocou funkcie stmievateľnosti, kde môžete ľubovoľne nastavovať jas osvetlenia, vrátane ich dlhej životnosti, sa vám investované peniaze z dlhodobého hľadiska prinavrátia. Navyše, koľkokrát sa vám stalo, že ste zabudli zhasnúť svetlo v kuchyni alebo kúpeľni, keď ste pozerali televízor a nechcelo sa vám vstať? U väčšiny prepojených inteligentných osvetlení môžete zistiť, ktoré je zapnuté a ktoré nie, v každej miestnosti osobitne. Tým neplytváte zbytočne energiou, čiže jej týmto menej spotrebujete, a tak znižujete jej náklady.

Trieda energetickej účinnosti

U svetelných zdrojov je energetická účinnosť vyjadrená ako pomer svetelného toku v lúmenoch (lm) a príkonu vo wattoch (W). Najmodernejšie LED sú účinnejšie a efektívnejšie než akékoľvek iné zdroje osvetlenia a vedú k veľkým úsporám (priemerne okolo 70 – 80 % v porovnaní s klasickou žiarovkou). Energetická účinnosť je označovaná písmenom a mala by mať vždy hodnotu aspoň A. Tu sa patrí upozorniť, nie každá smart žiarovka vybavená LED technológiou, má požadovanú energetickú účinnosť, no napriek tomu je šetrnejšia ako spomínaná klasická žiarovka.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.