8 rád ako sa starať o práčku

8 rád ako sa starať o práčku

Ak chcete, aby vám vaša práčka vydržala čo najdlhšie, nestačí na nej iba utrieť prach a milo sa jej prihovárať. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako sa treba starať o práčku, aby ste predĺžili jej životnosť.

 1. Vkladajte správne množstvo bielizne do bubna

  Nedodržiavanie odporúčanej kapacity práčky a jej preplňovanie má za následok negatívny vplyv na jej životnosť a taktiež na výsledok prania. Dochádza hlavne k nenávratnému poškodeniu tlmičov. Preto, než zapnete prací program, je dobré myslieť aj na to, že pri niektorých materiáloch oblečenia, najmä vlny, sa niekoľkonásobne zvyšuje hmotnosť vďaka ich veľkej nasiakavosti. V takomto prípade počítajte s menším plnením práčky než napríklad pri bavlne.


   
 2. Raz za čas spustite prací cyklus na 90 °C

  Výhodné je to hlavne vtedy, ak periete menej často a využívate predovšetkým cykly s nižšou teplotou vody. Síce je to šetrné, ale pripravujete tým vhodný priestor pre tvorbu baktérií. Potom spoň raz za štvrť roka pustite práčku na 90 °C. Bubon môžete nechať aj prázdny, horúca voda baktérie zničí a odstráni nečistoty i nepríjemný zápach. Dbajte na to, že pri spustení práčky bez bielizne je potrebné vypnúť fázu žmýkania a nechať po praní otvorené dvierka práčky, pokiaľ sa dostatočne nevysuší.
   
 3. Pravidelne čistite filter

  Dôležitou súčasťou prania je pravidelné čistenie filtra, ktorý zabraňuje, aby sa nečistota a cudzí materiál dostali do vody v práčke alebo do čerpadla. Umiestnenie filtra nájdete v návode, ale pri väčšine typov práčok je umiestnený na prednej strane pod bubnom. Keď sa zanesie, môže sa stať, že upchá odtokovú hadicu. Jeho čistenie závisí od intenzity prania. Čím intenzívnejšie periete, tým sa filter rýchlejšie zanesie. Odporúča sa ho kontrolovat’ a čistit’ pravidelne, aspoň dva-alebo trikrát za rok. Vtedy filter vyberte, odstráňte z neho usadeniny a očistite ho teplou vodu s pridaním čistiaceho prostriedku.


   
 4. Používajte značkové prášky a aviváž

  Snažte sa kupovať také pracie prostriedky, ktoré majú na našom trhu dlhodobú tradíciu, vyjadrenú osvedčenou kvalitou. Nekvalitné pracie prostriedy tvoria nadmerné množstvo nerozpustných usadenín. Tie v práčke plesnivejú a hnijú, čo má za následok, že jednotlivé diely v práčke majú menšiu životnosť, pričom spôsobia nepríjemný zápach v práčke i samotnej bielizne. Pri použití kvalitného pracieho prostriedku budete mať čistejšie vypranú bielizeň a zároveň ušetríte za predčasnú opravu práčky a výmenu jej dielov.


   
 5. Po praní nechajte otvorenú aj nádržku, nielen dvierka

  Takýmto prístupom po každom praní predídete tvorbe plesní zo zvyšku vody a zápachu z vlhkosti, ktoré ostanú v práčke po vypraní. Priestor v práčke sa takto primerane prevzdušní. Dvierka a nádržku na pracie prostriedky ponechajte otvorené dovtedy, kým úplne nevyschnú.
   
 6. Pridávajte do prania zmäkčovadlo

  Tým zamedzíte usadzovaniu vodného kameňa. Prostriedky určené na zmäkčovanie vody pridávajte v pravidelných intervaloch. Niektoré pracie prostriedky už majú zmäkčovače vody priamo v zložení. A ho neobsahujú, nemusíte automaticky kupovať drahé prostriedky proti vodnému kameňu. Postačí si zakúpiť vrecko sódy na pranie a pridať do každého prania v objeme jednej polievkovej lyžice. Potom budete mať bielizeň lepšie vypranú vrátane toho, že v práčke zamedzíte usadzovaniu vodného kameňa.


   
 7. Nezabudnite prehľadať vrecká

  K častým poškodeniam práčok dochádza kvôli zabudnutým predmetom, ktoré ostanú vo vreckách oblečenia. Počas prania zapadnú do bubna, tým môžu rozpárať gumovú manžetu pri dverách alebo upchať a poškodiť napríklad čerpadlo. Navyše, kovové predmety sa dokážu dostať i do útrob práčky (mimo bubna), takže môžu spôsobiť prederavenie plastovej nádrže, o ktorú sa pri otáčaní bubna trú. A práve preto je potrebné pred spustením programu na pranie zapnúť všetky gombíky, zipsy a skontrolovať vrecká.   
 8. Podprsenky ukladajte do vrecka

  Ak nechcete, aby vaše podprsenky, najmä tie s kosticami, zapadli do útrob práčky, ukladajte ich do sieťovaného textilného vrecka na bielizeň. Dostanete ich v rôznych veľkostiach, preto sú vhodné aj pre ostatnú drobnú bielizeň. Takto ochránite svoj šatník a zároveň práčku pred možným poškodením.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.