Ako vybrať robotický vysávač

Ako vybrať robotický vysávač

Máte málo voľného času a na vysávanie ho práve míňať nechcete ? Tak potom je práve pre vás určený robotický vysávač. Už ten klasický je súčasťou každej domácnosti. A možno to tak bude s robotickými už o pár rokov. Hodia sa tam, kde sú väčšiepodlahové plochy bez nábytku, na ktorých sa denne hromadí prach. Práve robotické vysávače môžete s pokojným svedomím i opustiť a nechať ich vykonávať si svoju prácu. Vrátite sa až keď bude všetko tip top.

Rýchly sprievodca pri výbere robotického vysávača

  • Pri výbere robotického vysávača sa netreba veľmi zameriavať na sací výkon. Nečistoty vedia i nasať, no v zásade využívajú skôr zametanie pomocou rotujúcich kefiek. Až z tohto mechanizmu sú nečistoty vysávané do vnútornej nádrže.
  • Výber vysávača významne ovplyvňuje typ podlahy, ktorú máte v byte. Robotické vysávače zvládajú vo všeobecnosti všetky typy hladkých povrchov, no len kvalitnejšie modely dokážu povysávať aj koberce.
  • Netreba podceňovať filtre – HEPA. Aj to môže byť jeden z dôležitých parametrov pri výbere.
  • Určite sa oplatí zistiť si pred kúpou ako dlho dokáže vysávač fungovať na jedno nabitie batérií. Tie lepšie sa dostanú až k 80tim minútam, počas ktorých upracú dokonca až 120 metrov štvorcových plochy.
  • Už v základnej výbave by mal mať robotický vysávač senzory, ktoré ho chránia proti spadnutiu zo schodov.
  • Vo svete upratovacích robotov nie je problém nájsť aj robotické mopy. Tie namiesto vysávania dokážu hladké povrchy upratať pomocou vlhčenej handričky z mikrovlákna a dokonca ich aj vyleštiť. Podlahu zbavujúaj tých najjemnejších nečistôt.
  • Pri výbere by sa nemala podceniť výška robotického vysávača, aby sa dokázal dostať aj pod nábytok. Výšku, v akej sa nachádza nábytok na zemou je preto dobré mať odmeranú už pri výbere vysávača.
  • Každého potešia v príslušenstve takzvané virtuálne steny, ktoré robotickým vysávačom vymedzia upratovací priestor. Dobrý vysávač by ich mal mať v príslušenstve.

Robotické vysávače - prehľad

Ide o menšie typy vysávačov, ktoré sa pohybujú po priestoroch samostatne. Ich sací výkon podporujú aj rôzne systémy proti sebe rotujúcich kief, ktoré dôkladne zberajú nečistoty, chlpy a vlasy. Fungujú v spojení s tzv. „domovskou základňou“, kde sa nabíjajú. Odtiaľ i zvyčajne vychádzajú do čistiaceho procesu. Drahšie typy sa pred vybitím batérie do tejto základne i vrátia, lacnejšie upratujú do absolútneho vybitia. Vysávač sa pritom nepohybuje len tak, ale jeho pohyb je usporiadaný a navigovaný aj pomocou infračervených senzorov. Tie snímajú okolie, aby sa vyhli kolízii so stenami, či schodmi.

ako vybrat roboticky vysavac - zabavny pes cvici

Spôsob čistenia podlahy je úplne iný ako pri sacích vysávačoch. Nečistoty vedia i nasať, no v zásade využívajú skôr zametanie pomocou rotujúcich kefiek. Až odtiaľ sú nečistoty vysávané do vnútornej nádrže.

Rohy miestnosti dokážu tieto, poväčšine guľaté zariadenia, vyčistiť pomocou extra dlhých kefiek.

Čistenie veľkých priestorov zariaďujú pomocou navigačných majákov. Ide o komponenty, ktoré robota pri vysávaní navigujú po jednotlivých miestnostiach. No a keď takýto stroj povysáva aj poslednú miestnosť, pomocou navigačného majáka sa dokáže vrátiť na nabíjaciu stanicu, kde si dobije batérie.

Ak musia proces čistenia prerušiť kvôli nízkej hladine batérie, vrátia sa do nabíjacej základne a neskôr zase pokračujú tam, kde skončili. Podobné zariadenia už okrem vysávania dokážu aj umyť podlahu alebo mopovať.

Základné parametre pri výbere vysávača

Podlaha a jej typy

ako vybrat roboticky vysavac - rozmery

Výber vysávača významne ovplyvňuje typ podlahy, ktorú máte v byte. Kvalitnejšie robotické vysávače zvládajú vo všeobecnosti všetky typy hladkých povrchov. Poradia si s parketami, dlažbou, linoleom, ale aj s drevenými podlahami. Rovnako by však nemali prekážať ani koberce s krátkymi vláknami.

Z hľadiska výhod je však lepšie pri robotickom vysávači myslieť na to, že na niektoré modely sa dá umiestniť i antistatický mop. Ten potom stiera i ten najjemnejší prach. Mop môže byť okrem toho i navlhčený a robotický vysávač potom plní aj funkciu umývača podlahy.

V prípade, že vaša podlaha je pokrytá kobercami, s vláknami dlhšími ako 1,5 cm, potom sú tu robotické vysávače so špeciálnymi štetinami. Tie využijete aj v prípade, že sa vo vašej domácnosti nachádza domáce zviera. V oboch prípadoch však vzniká otázka kvality vysávania. Príliš dlhé vlákna, či strapce na kobercoch,sú už pre robotický vysávač absolútne nevhodné, pretože sa jeho štetiny môžu do nich aj zamotať. Koberce by ste potom museli pri každom upratovaní odkladať, čím vznikne starosť navyše.

Rozmery

ako vybrat roboticky vysavac - rozmery

Zmerajte si výšku, v akej sa nachádza váš nábytok, či radiátory, a potom zvoľte výšku robotického pomocníka minimálne o 1 cm nižšiu. Môže sa totiž stať, že by sa zasekol pod nábytkom, alebo by sa pod neho ani nedostal.

Batérie a ich životnosť

Čím dlhšia životnosť, tým väčšiu plochu dokáže vysávač povysávať na jedno nabitie. Treba sa preto informovať ako dlho vydrží spotrebič fungovať na batérie a tiež možno aj na to, ako dlho sa nabíja. Jednoducho by nebolo veľmi praktické ak by vysávač upratoval väčší byt dva dni.

Objem zberného koša

Objem zberného koša sa odvíja od veľkosti domácnosti. Ak máte menší byt, potom stačia menšie rozmery zbernej nádoby. Ak má byt dve a viac izieb, je dobré sa už poobzerať po väčších modeloch.

Dôležité parametre pri výbere robotického vysávača

Filtrácia

Lepšie robotické vysávače majú zdokonalenú filtráciu nasatého vzduchu. Filtrácia pomáha zbavovať nasatý vzduch nečistôt a odstraňuje z prúdiaceho vzduchu mikroorganizmy. Je potrebná pre alergikov, malé deti, či pre ľudí s ochorením dýchacích ciest. Najlepšie postavenie si v tomto zmysle vybudovali HEPA filtre, ktoré sú ohodnotené podľa účinku číselnou radou. Najvyšší je stupeň 14, ktorý dokáže odfiltrovať až 99% nečistôt.

Inteligentná navigácia

ako vybrat roboticky vysavac - inteligentna navigacia

Robotický vysávač obsahuje množstvo senzorov, vďaka ktorým obchádza prekážky a nenaráža do nábytku. Môže sa ho zľahka dotknúť pogumovaným nárazníkom, no ihneď sa otáča preč. Lepšie stroje sa dokážu zároveň popasovať aj s káblami na podlahe.

Niektoré pre svoju navigáciu používajú dokonca kamery, čím si najskôr zmapujú upratovací priestor, aby ho dokázali potom dokonalejšie povysávať.

Doplnkové funkcie robotických vysávačov

Virtuálne steny

Virtuálne steny pomáhajú robotickým vysávačom pri vymedzovaní priestoru pre vysávanie. Ide o malé zariadenie, ktoré sa dá postaviť napríklad do dverí, a tam vysiela signál. Ten prijíma vysávač a vďaka nemu vie, že prach dverí prestúpiť nemôže. Vysávač teda vie, že za takúto neviditeľnú stenu nemá chodiť. Je to výhodné i pri zastavanejších plochách, kde si sami vyhradíte pre robotický vysávač miesto, ktoré má upratovať.

Časové programovanie

Veľkou výhodou automatických strojov je ich časové programovanie. Niektoré robotické vysávače sa tak dajú naprogramovať aj na celý týždeň. Vysávač potom vie, v ktorý deň a v ktorú hodinu treba danú miestnosť povysávať. Používateľ tak dokáže takéto funkcie využiť v čase, kedy v byte nie je a tak ho nebude vysávanie nijako otravovať.

Automatické zisťovanie najznečistenejších miest

Vyspelé robotické vysávače dokážu optickými technológiami určiť v miestnosti časti priestoru, ktoré sú znečistené viac ako iné. Týmto potom vďaka inteligentným algoritmom v ich upratovacích programoch venujú viac času.

Systém proti namotávaniu vlasov

Vlasy, zvlášť dlhé, sú pre robotické vysávače jedným z najväčších nepriateľov. Dokážu sa totiž namotať na systém kefiek a odstrániť sa odtiaľ dajú len prestrihnutím na niekoľkých miestach. Nič príjemné a navyše zdĺhavé. Nové modely robotických vysávačov sa však už dokázali s takýmto problémom vyrovnať pomocou inovatívnych systémov, ktoré vháňajú špinu do zbernej nádoby.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie