Ako vybrať sušičku ovocia

Ako vybrať sušičku ovocia

Pri sušení ovocia nejde len o jeho bezpečné uskladnenie počas chladných mesiacov. Reč je totiž aj o tom, že sušené ovocie sa zvykne konzumovať aj namiesto sladkostí. Zachováva sa v ňom až 80% vitamínov, a tak je snáď „najmenším zlom“ spomedzi „chuťoviek“, ktoré konzumujeme počas večera stráveného pri televízore.

Sušené ovocie v obchodoch sa musí upravovať pomocou emulgátorov, aby sa predišlo nechceným plesniam, či inému znehodnoteniu, ktoré by v balíku inak hrozilo. Doma usušené ovocie môžeme skladovať v iných podmienkach, a preto sa stáva zdravým doplnkom v strave. Okrem toho sa sušené ovocie zvykne využívať aj počas diét. Sušičku plodov však využijete i v prípade, ak ste vášnivý hubár.

Rýchly sprievodca pri výbere sušičky ovocia

ako vybrat susicku ovocia - susene huby

  • Ak ste členom väčšej rodiny, sušička ovocia by sa vám mohla zísť. Pripravíte tak deťom zdravší typ „sladkostí“ a vám „chuťovky“ k televízoru.
  • Výhodou je regulátor teploty, no nie všetky sušičky ho majú. Slúži na voľbu intenzity sušenia. Nie každá plodina si totiž vyžaduje rovnaký typ sušenia.
  • Výhodnou funkcionalitou sušičky ovocia môže byť aj časovač. V tom prípade môže sušička pracovať aj v dobe vašej neprítomnosti.
  • Sušička ovocia potrebuje na svoj príkon od 165W až do 1,000W. Čím je motor silnejší, tým sušička lepšie a hlavne rýchlejšie suší.
  • Sušička je nenahraditeľnou pomôckou aj pre vášnivých hubárov.

Základné parametre pri výbere sušičky ovocia

Z čoho sa skladá sušička a ako funguje?

ako vybrat susicku ovocia - ako funguje

Základ sušičky ovocia tvorí hlavný panel, kde je skryté výhrevné teleso, termostat a ventilátor. Na základňu sa potom naukladá viacero misiek na sušenie ovocia vo forme poschodí. Posledná miska sa uzavrie vekom. Ventilátor sa stará o to, aby vznikajúce teplo z výhrevného telesa rovnomerne prúdilo otvormi v miskách k ovociu. Vzduch sa nasáva otvormi v hlavnom paneli, teda základni. Vzduch postupuje nahor a cez veko časť z neho odchádza von do priestoru. Časť vzduchu ostáva v miskách sušičky.

Príkon

Sušička ovocia potrebuje na svoj príkon od 165 do 1000 Wattow. Čím je motor silnejší, tým sušička lepšie a rýchlejšie suší. Sušička potrebuje pracovať viacero hodín a poriadny výkon motora zaistí, že spotrebič zvládne aj celodenné sušenie bez prestávky.

Počet misiek

Každý výrobca ponúka rôzny počet misiek alebo sít na sušenie. Je zbytočné kupovať si 15 miskový model, ak toľko ovocia alebo húb neusušíte. Je však pravdou, že prázdne misky sa dajú odobrať a použiť len v prípade potreby. Na začiatku však spravíte väčšiu investíciu, ako je potrebné. Preto je možno lepšie zistiť, či výrobca ponúka možnosť dokúpenia ďalších misiek dodatočne. Zvyčajne sa počet misiek pohybuje okolo čísla 5.

Regulátor teploty

Nie všetky sušičky obsahujú regulátor teploty. Ak sa tu však nachádza, slúži na voľbu intenzity sušenia. Nie každá plodina si totiž vyžaduje rovnaký typ sušenia. Pri voľbe nastavenia sa môžete spravidla rozhodnúť medzi 35 a 60 stupňami Celzia.

Ďalšie parametre pri výbere sušičky ovocia

Materiál

ako vybrat susicku ovocia - susene jablka

V tomto prípade nejde ani tak o typ materiálu, ako o jeho priehľadnosť. Sú totiž sušičky, ktoré pozostávajú z priehľadných misiek. Naopak, niektoré sušičky majú steny misiek nepriehľadné. V tom prípade musíte pri každej kontrole sušenia plodov odokrývať vrchnák, či odkladať ďalšie rady misiek s ovocím. Zbytočne sa tým vytráca teplo.

Časovač

Výhodnou funkcionalitou sušičky ovocia môže byť aj časovač. V tom prípade môže sušička pracovať aj v dobe vašej neprítomnosti. Tento variant je finančne náročnejší, no oplatí sa vďaka samostatnému fungovaniu. Spotrebič sa sám, po uplynutí zadaného času, vypne, aj v dobe vašej neprítomnosti.

Na čo všetko sa dá sušička použiť?

V sušičke ovocia môžete sušiť snáď akékoľvek ovocie. Sušiť však plody, ktoré obsahujú obrovské množstvo vody je trochu prehnané. Napríklad plody s veľmi mäkkou a vodnatou dužinou ako je melón, či kiwi. Sušička sa okrem toho využíva aj na sušenie húb alebo byliniek.

ako vybrat susicku ovocia - mnaaam

A čo viac?

Niektoré modely obsahujú i sieťky, ktoré môžete využiť na sušenie menšieho ovocia. Vďaka sieťkam dochádza k lepšej cirkulácii vzduchu a tým k lepšiemu prevzdušneniu.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie