Ako vybrať tlačiareň

Ako vybrať tlačiareň

Hoci tlačiareň nenájdeme v každej domácnosti, určite sa s ňou stretneme aspoň vo väčšine firiem, či na úradoch. Zísť sa vám môže doma najmä z toho hľadiska, že moderné tlačiarne slúžia nielen na tlač dokumentov a fotografií, ale v multifunkčnom prevedení aj ako skener, kopírka, či dokonca fax a odosielateľ emailov. Z tohto pohľadu vám môže kúpa multifunkčnej tlačiarne zjednodušiť množstvo vybavovania a odbremeniť vás od behania po kopírovacích a skenovacích centrách.

Rýchly sprievodca pri výbere tlačiarní

 • V prvom rade si treba premyslieť, na aký účel tlačiareň potrebujeme. Ak nám ide o občasné vytlačenie niekoľkých papierov A4, potom nám stačia i jednoduchšie atramentové zariadenia.
 • Naopak, ak potrebujeme tlačiareň pre firmu, kde sa denne niečo tlačí, tak takýto stroj už musí spĺňať určité normy v oblasti mesačnej záťaže tlačiarne, čiže je vhodné sa zamerať na laserové tlačiarne.
 • V prípade, že sa venujete fotografii, môžete si fotografie tlačiť i sami doma na špeciálnej fotografickej atramentovej tlačiarni. Je cenovo náročnejšia a potrebuje na spoluprácu fotografický papier, ktorý je tiež oproti bežnému o niečo drahší.
 • Ak potrebujete len základnú tlač, ktorá nepotrebuje veľkú trvácnosť, riešením sú nenáročné atramentové tlačiarne. Dokonca aj keď len čiernobiele.
 • V prípade, že si potrebujete dokumenty archivovať, laserová tlač na to poslúži.
 • Keď sa rozhodnete tlačiť fotografie, určite to najlepšie zvládnu atramentové tlačiarne s viacerými farebnými atramentami, teda nielen so základnými farbami.
 • Rovnako sa atramentové tlačiarne hodia ľuďom, ktorí potláčajú popisovateľné CD, DVD alebo Blu-ray disky v malom množstve.
 • Výhodou môže byť multifunkčnosť zariadenia v podobe pridaných funkcií ako skener, kopírka a fax. Tento variant je síce finančne náročnejší, ale určite šetrí miesto na stole a uľahčuje prácu.
 • Ak vám vyhovuje nezávislosť, vyskúšajte tlačiarne s bezdrôtovými technológiami, či pripojením k internetu. Vtedy môžete preskenované dokumenty či obrázky rovno i posielať emailom, alebo cez server na internete.
 • Pri tlačiarňach, ktoré tlačia aj bez počítača, je veľkou výhodou displej, na ktorom sa presvedčíme, čo sa bude skutočne tlačiť napríklad z USB kľúča.
 • Ak plánujeme tlačiť veľkú časť dokumentov aj obojstranne, čo šetrí najmä papier, určite treba hľadať zariadenie s duplexnou tlačou, pri ktorej nechýba automatický podávač vytlačeného papiera, ktorý ho dokáže sám otočiť na druhú stranu. Manuálne zvládneme túto funkciu so všetkými tlačiarňami.

Základné parametre pri výbere tlačiarne

Základné rozdelenie tlačiarní podľa technológie

Laserové tlačiarne

Na tvorbu tlače, ktorá tvorí písmená či grafiku, využívajú toner v podobe jemného prášku, ktorý do papiera „zapečie“ laserový lúč. Dokážu tlačiť nielen čiernobielo, ale aj vo farbe. Sú pomerne rýchle a vo všeobecnosti oveľa rýchlejšie ako atramentové tlačiarne. Väčšinou majú veľký zásobník na papier a ani tonery netreba tak často meniť. Respektíve kapacitne vytlačí toner viac strán, ako mnoho atramentových tlačiarní. Pri vyššej kapacite tlače je vo všeobecnosti úspornejšia. Laserové tlačiarne disponujú vysokou kvalitou tlače. Sú o niečo drahšie ako atramentové. Investícia je však často vyvážená kvalitným výsledkom, a to aj pri menej kvalitných papieroch.

Atramentová tlač

Systém tlače je založený na malých bodkách atramentu, ktoré vizualizujú digitálne dáta. Okrem čiernobielej verzie zvládajú samozrejme i farebné prevedenia. Základné farebné atramenty sa pritom miešajú, aby bola výsledkom požadovaná farba. Sú cenovo dostupné, pričom sa tešia najväčšej obľube v domácnostiach. Napriek tomu, ich náplne treba pri pravidelnej tlači pomerne často meniť a cenovo nie sú najlacnejšie.

Tlač závisí od kvality papiera. Pri základných papieroch môže byť teda len priemerne kvalitná, keďže sa môže atrament na papieri rozpiť. Na druhej strane, ak používate papier určený pre atramentovú tlač, môžete dosiahnuť výborné výsledky. Ak si želáte zvýšiť farebný gamut (väčší záber farieb) pri obrázkoch, potom voľte tlačiarne s väčším množstvom fotografických náplní (viac atramentov = väčší farebný gamut). Tie umožňujú viacero kombinácií a tým aj vernejšie zobrazenie farieb. Atramentové tlačiarne sa hojne využívajú aj na tlačenie fotografií, práve pre ich mimoriadnu kvalitu v spojení s poriadnym fotografickým papierom.

Účel tlače

 • Niečo sme síce už naznačili pri rozdelení tlačiarní, no predsa len, výber treba zúžiť i konkrétnymi rozhodnutiami, na čo presne plánujeme tlačiareň používať.
 • Asi najklasickejšou voľbou pri základnom čiernobielom tlačení dokumentov je rýchla a kvalitná laserová čiernobiela tlačiareň.
 • Ak chceme tlačiť špeciálne fotografie, potom si treba určite zaobstarať skutočnú fotografickú tlačiareň s viacerými atramentami. V tom prípade však treba i používať špeciálny fotografický papier. Niektoré fotografické tlačiarne obsahujú i špeciálnu drážku na výrobu CD/DVD potlače.
 • Najrýchlejšie tlačiarne sú všeobecne laserové. Zároveň sú i veľmi kvalitné, no v skutočnosti sa v dnešnej dobe už rýchlosť tlače atramentovou tlačiarňou približuje rýchlosti tlače laserom.
 • Rovnako je to i s nákladmi, takže už vo všeobecnosti všade neplatí, že laserová tlač je lacnejšia!

Rozlíšenie

Aj pri tlačiarňach platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým kvalitnejší výtlačok z tlačiarne vyjde. Rozlíšenie tlačiarní sa udáva pod skratkou DPI, teda Dots Per Inch, v slovenčine, počet bodov na palec. Čím je tento počet bodov vyšší, tým je samozrejme aj rozlíšenie jemnejšie a obrázok či text ostrejší.
Najväčším rozlíšením, ktoré zvládne ľudské oko je 1200 DPI. Dnes už v tomto rozlíšení pracuje väčšina tlačiarní, aj keď sa nájdu aj modely so 600 DPI.
Ľudské oko nemá šancu vidieť rozdiely zistiť v rozlíšeniach väčších ako 1200 DPI, preto je zbytočné sa týmto parametrom potom zvlášť zaťažovať.
Pri laserových tlačiarňach však platí, že tlačia vo svojom plnom rozlíšení, s plnou rýchlosťou, kým pri atramentových tlačiarňach práve vyššie DPI tlač spomaľuje.

Pripojiteľnosť

Po prepojení počítača a tlačiarne nadobudne tlačiareň možnosť tlačiť obrázky a dokumenty, ktoré do nej z počítača odošleme. Procesu tlače však predchádza inštalácia softvéru pribaleného k tlačiarni. Tlačiareň je pritom možné prepojiť pomocou káblu, alebo dokonca i bezdrôtovo.

Priame pripojenie k pc káblom
V rámci káblov sa využíva najmä USB pripojenie alebo niekedy ešte aj staršie káblové rozhranie LPT. Pri kúpe tlačiarne treby myslieť na to, že USB kábel nie je štandardne súčasťoui balenia.
 

Ethernet pripojenie
Viaceré tlačiarne majú pritom aj možnosť slúžiť ako hlavné sieťové tlačiarne pre viacerých používateľov. V tomto prípade je štandardom Ethernet konektor, cez ktorý sa tlačiareň pripája do siete.
 

Bezdrôtové Wifi pripojenie
Výhodou je i modul WiFi, ktorý môžu tlačiarne obsahovať. Všetky pridané funkcie a moduly sa však samozrejme odrazia na cene, preto treba rátať s vyššími níkladmi. Pomocou WiFi však môžete rovno odosielať dokumenty na mail bez toho, aby ste boli spojení s počítačom.
 

Bezdrôtové NFC prepojenie
Technológia NFC spáruje tlačiareň i s mobilom, ktorý má podporu NFC technológie, a to jediným priložením.

Ďalšie funkcie tlačiarní

Periférie tlačiarní

S rozvojom technológie dokážu niektoré tlačiarne tlačiť už aj bez toho, aby boli pripojené k počítaču. Dá sa tak spraviť vtedy, ak obsahujú slot na SD kartu či USB port. Lepšia orientácia v tom čo sa ide potom tlačiť je však v prípade, ak má tlačiareň aj svoj displej, na ktorom si tlač predpripravíme a zobrazíme.

Picture Bridge

Je to štandardné rozhranie, ktoré zabezpečuje pripojenie k fotoaparátu (digitálnemu) a umožní tlačiť priamo zo zariadenia. Formáty a iné parametre sa zvolia priamo v zariadení.

Duplexná tlač

Postará sa o obojstranné tlačenie na jeden hárok papiera. Zariadenie obsahuje špeciálny automatický podávač, ktorý je sám schopná otočiť vytlačený papier na druhú stranu a pripraviť ho do ďalšej tlače.

Automatický podávač papiera

S touto veľmi užitočnou funkciou, známa je aj pod skratkou ADF, ktorá zautomatizuje podávanie papiera pri tlači bez toho, aby ste to museli robiť neustále sami.

Rozšírené možnosti tlačiarne – multifunkčné zariadenie

Tak ako smartfón už zvláda okrem telefonovania aj fotografovanie, pripojenie k internetu a spúšťanie množstva aplikácií, tak aj z tlačiarní sa stali multifunkčné zariadenia uľahčujúce prácu. Okrem toho i významne prispievajú k šetreniu priestoru na stole. Kým pred tým sme potrebovali samostatné zariadenie na fax, skenovanie, či kopírovanie dokumentov, dnes sa toto všetko nachádza v relatívne malom (úspornom) tele multifunkčnej tlačiarne.


 

Skener – dnes už nie je skener žiadnou výnimkou ako súčasť tlačiarne. V rámci skenovania sa pozeráme na viacero parametrov. V prvom rade je to rozlíšenie, udávané tiež v jednotkách DPI (Dots Per Inch) a tiež farebný rozsah skenovaného materiálu. Dôležitým aspektom je však aj rýchlosť skenovania, ktorá má dve úrovne. Na jednej strane ide o rýchlosť samotného skenovania a na strane druhej ide o rýchlosť zobrazenia náhľadu.

Kopírka - odvodením od skenovania je kopírovanie, teda vytvorenie náhľadu s následným vytlačením. V zásade najdôležitejším parametrom je pri tejto funkcii len samotná rýchlosť kopírovania, ktorá je podmienená rýchlosťou skenovania a tlače.

FAX - trošku vyššou úrovňou v rámci tlačiarne je už fax. Dnes sa však už využíva v menšej miere, najmä vzhľadom na jednoduchosť odosielania dokumentov elektronickou formou pomocou mailov.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie