Ako vyčistiť rúru

Ako vyčistiť rúru

Chutné pečené mäso, nadýchaný koláč – to všetko rúra dokáže. Ale vyberá si za to svoju daň. Špinu a mastnotu, ktorej sa nie vždy ľahko zbavuje. Vyskúšajte tieto overené spôsoby, ako sa zbaviť nečistôt vo vašej rúre.

Našťastie sa nemusíte báť urputných bojov. Dnešné rúry vám totiž pomáhajú nielen s pečením, ale aj čistením. Pyrolitické, katalytické rúry a rúry s funkciou EcoClean sú na vašej strane. Tieto rúry s funkciou samočistenia však z času na čas potrebujú aj vašu pomoc. S rokmi preverenými tipmi na čistenie rúry to pôjde bezproblémovo.

Čistenie rúry po každom pečení

Určite ste už počuli, že domácim spotrebičom prospieva pravidelná starostlivosť. Platí to aj pre rúru. Navyše ušetríte čas. Čistením rúry po jej každom použití zabránite vzniku zažratej nečistoty, s ktorou môžete neskôr úpenlivo bojovať. Rúru postačí po každom použití ľahko pretrieť namočenou handričkou. Čistite ju vždy ešte za tepla.

Pomôžu vám tiež špeciálne prostriedky na čistenie rúry, ktoré si poradia s mastnotou. Dávajte si pozor, aby ste rúru čistili s prostriedkami na to určenými. Majú svoje špecifiká a sú určené práve na rúry, pri iných prostriedkoch by ste mohli povrch rúry poškodiť, alebo by neboli také efektívne. Napríklad, niektoré čističe na rúru stačí naniesť, nechať pôsobiť a napokon zotrieť.

Tipy, ako postupovať pri čistení rúry

  • Pred čistením rúru nahrejte – odporúča sa 30 °C. Teplá rúra sa čistí ľahšie a prípravky lepšie pôsobia.
  • Nepoužívajte drôtenky a ostré predmety – na zažranú špinu síce pôsobí sila, tou však môžete poškodiť aj samotný povrch rúry.
  • Vyberte rošty a plechy – než sa pustíte do čistenia rúry, vyprázdnite ju. Rošty a plechy môžete zatiaľ namočiť do teplej vody a nechať ich odmastiť v kombinácii s vhodným prípravkom.
  • Nezabudnite na sklenené dvierka – aj tie majú čo-to za sebou. Ich vyčistením budete opäť lepšie vidieť do vnútra rúry pri pečení. Nebudete pre kontrolu musieť otvárať dvierka, čím ušetríte energiu a pečenie nebudú ovplyvňovať teplotné výkyvy.

 

dotextu NAY (2)

Ako vyčistiť rúru jedlou sódou

Čistenie rúry sódou patrí medzi veľmi obľúbené spôsoby zbavovania sa nečistoty. Síce je šetrnejšie, vyžaduje si však aj viac času. Čím je rúra zanesenejšia, tým dlhšie to trvá.

Na čistenie rúry sódou budete potrebovať:

½ hrnčeka sódy
teplú vodu

Sódu vo vode dobre premiešajte, vznikne vám hustá pasta. Tú nanášajte na znečistené miesta v rúre. Sódovú pastu nechajte pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc. Pokiaľ chcete zvýšiť účinok sódy, nastriekajte na ňu ocot. Nakoniec pastu zotrite mokrou handrou.

TIP
Pri čistení rúry sa vyhýbajte ventilátoru. Horšie dostupné miesta môžete vyčistiť starou zubnou kefkou.

Ako vyčistiť rúru soľou a octom

Soľ a ocot sú dve ingrediencie, ktoré doma máme väčšinou poruke. Pomôžu nielen pri varení, ale aj pri čistení. Ako na to? Zmiešajte soľ s octom tak, aby vznikla pasta. Tú naneste na povrch rúry a nechajte pôsobiť. Nakoniec pastu zotrite.

Rúru môžete tiež čistiť samotným octom – stačí celú rúru zvnútra utrieť handrou namočenou v octe. Po aplikácii rúru zohrejte na 150 °C. V teplej rúre ocot ľahko rozpustí mastnotu a nečistoty. Rúru nechajte vychladnúť a špinu zotrite handrou.

Ďalší spôsob je čistenie rúry kypriacim práškom. Hodí sa práve na čistenie sklenených dvierok. Postup je podobný ako pri predošlých spôsoboch – zmiešajte jeden malý balíček kypriaceho prášku s teplou vodou a vzniknutú pastu naneste na dvierka. Nechajte pôsobiť 30 minút. Potom zotrite.