Ako znížiť spotrebu televízora

Ako znížiť spotrebu televízora

Podľa údajov z Nielsen Admosphere, ľudia strávia priemerne 4 hodiny denne pred televíznou obrazovkou. S rastúcimi nákladmi na energiu sa stále viac ľudí zaujíma o to, ako minimalizovať spotrebu elektrickej energie ich televízorov. V tomto článku sa zameriame na niekoľko užitočných tipov a trikov, ako to dosiahnuť.

Predovšetkým sa pozrime na rôzne druhy televízorov a porovnajme ich energetické nároky. Budeme vychádzať z maximálnej ceny elektrickej energie 0,199 eura za kWh, ktorú schválila vláda SR v januári 2023nariadení číslo 19/23.

Spotreba CRT a plazmových televízorov

CRT a plazmové televízory sú známe svojou vysokou spotrebou. CRT televízory sú už skôr rarita, ale plazmové televízory sa ešte stále objavujú v niektorých domácnostiach. Prvý plazmový televízor bol uvedený na trh v roku 1996 japonskou firmou Fujitsu. Tieto televízory boli drahé nie len pri kúpe, ale aj pri bežnom používaní. Plazmový televízor s uhlopriečkou 42 palcov ročne spotrebuje 250 kWh, čo predstavuje ročné náklady na energiu približne 50 eur.

Spotreba LCD televízorov

LCD televízory majú lepšiu kontrolu nad jasom a menej odrážajú okolité svetlo. LCD televízory sú energeticky efektívnejšie ako plazmové a CRT televízory. Ročná spotreba 42-palcového LCD televízora je približne 150 kWh, čo predstavuje ročné náklady na energiu okolo 30 eur.

Spotreba OLED televízorov

OLED televízory sa vyznačujú perfektnou čiernou farbou vďaka samosvietiacim pixelom. OLED televízory sú úspornejšie ako LCD televízory. Ročná spotreba 48-palcového OLED televízora je približne 110 kWh, čo je ročný náklad na energiu okolo 22 eur. Je dôležité podotknúť, že spotreba energie u OLED televízorov závisí od toho, aký obsah sa na nich prehráva.

Spotreba QLED televízorov

QLED televízory ponúkajú krištáľovo čistý obraz a výrazné farby. Sú tiež schopné odstrániť odrazy svetla, čo zlepšuje viditeľnosť v jasne osvetlených miestnostiach. Sú podobne úsporné ako OLED televízory. Ročná spotreba 55-palcového QLED televízora je približne 106kWh, čo predstavuje ročné náklady na energiu približne 21 eur.

Z týchto údajov vyplýva, že energetická spotreba novších typov televízorov je zhruba na rovnakej úrovni.

Spotrebu energie televízora ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako napríklad:

 • veľkosť TV (väčší televízor spotrebuje viac energie)
 • vek TV
 • nastavenie obrazu - vyšší jas znamená vyššiu spotrebu energie.

Energetický štítok vám ukáže, aký je úsporný televízor

Pri plánovaní nákupu nového televízora je dôležité brať do úvahy energetický štítok. Tieto štítky, ktoré sa nachádzajú na všetkých elektrických spotrebičoch, poskytujú informácie o energetickej účinnosti, od A (najúspornejšie) po G (najmenej úsporné). Napriek tomu, že energeticky úsporné spotrebiče sú zvyčajne drahšie, ich vyššia cena sa postupne vyrovná vďaka úsporám na energii.

Energetický štítok tiež ukazuje, koľko energie spotrebuje televízor za 1 000 hodín prevádzky. Táto informácia vám môže byť užitočná pri porovnávaní rôznych modelov televízorov.

TIP: Ak ste sa rozhodli kúpiť nový televízor a neviete si rady, tak s výberom vám pomôže článok Ako vybrať televízor. Tie najúspornejšie TV nájdete v kategórií úsporné televízory.

Ak chcete znížiť spotrebu energie svojho televízora, skúste nasledujúce tipy a triky:

 • Vymeňte niekoľko rokov starý televízor za nový a úspornejší.
 • Pri výbere nového televízora venujte pozornosť energetickým štítkom.
 • Máte doma viacero televízorov? Skúste sa dohodnúť na spoločnom sledovaní a používajte len jeden televízor.
 • Vypínajte televízor, namiesto toho, aby ste ho nechávali len v pohotovostnom režime.
 • Televízor nechajte zapnutý len vtedy, keď ho skutočne sledujete. Nenechávajte ho bežať len ako zvukovú kulisu.
 • Skontrolujte, či váš televízor má režim úspory energie a ak áno, zapnite ho.
 • Snažte sa sledovať televíziu v tmavšej miestnosti a znížte jas obrazovky - ušetríte energiu. Ak využívate televízor na počúvanie rádia, tak u niektorých modelov je možné vypnúť obrazovku a len nechať zapnutý zvuk - tým znížite spotrebu energie.
 • Ak máte tendenciu zaspať pri sledovaní televízie, zistite, či váš televízor má funkciu automatického prechodu do pohotovostného režimu, kedy sa TV sama vypne.

Majte na pamäti, že tieto úspory energie sa neobmedzujú len na televízor, ale niektoré princípy môžete uplatniť aj na iných zariadeniach v domácnosti. Hoci sa to môže zdať ako malý krok, ak sa tieto stratégie uplatnia vo veľkom meradle, môžu mať výrazný dopad na vašu celkovú spotrebu energie v domácnosti.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.