Andrej Višacký

Pripravili sme si pre vás sériu rozhovorov s ľudmi so zaujímavými a netradičnými záľubami, ktorí pracujú v spoločnosti NAY a.s.

1. Môžete sa nám predstaviť?

Volám sa Andrej Višacký, pochádzam z Bratislavy, som ženatý a som otcom 12-ročnej dcéry. V spoločnosti NAY a.s. pracujem od roku 2003.

2.  Aká je vaša pracovná pozícia v NAY a čo je jej náplňou?

V spoločnosti NAY pracujem na pozícií vedúceho oddelenia ľudských zdrojov (HR manager), túto pozíciu zastávam aj pre spoločnosť Electro World. Mojou náplňou je riadenie oddelenia ľudských zdrojov. Plánovanie a analýza personálnych potrieb spoločnosti. Príprava stratégie a personálnej politiky a ich následná implementácia, nastavenie systémov odmeňovania, hodnotenia a vzdelávania, organizácia a vedenie výberových procesov podľa aktuálnych potrieb spoločnosti a mnoho ďaľšieho.  

3. Dozvedeli sme sa, že hráte v ľudovej hudbe Jarabina, ako ste sa k nej dostali?

Áno, dozvedeli ste sa správne. K Jarabine som sa dostal tak, že som ju založil, ale k ľudovej hudbe ma priviedla moja stará mama a rodičia ešte zopár rokov predtým, keď som sa stal jedným z prvých členov detskej ľudovej hudby Jarabinka, ktorá práve v tom čase vznikala na petržalskom sídlisku.

4. Aké máte v nej obsadenie?

V ľudovej hudbe pôsobím na poste primáša, teda vedúceho ľudovej hudby ale aj manažéra, krojára, sponzora, vodiča a na iných pozíciách, ktoré si táto záľuba vyžaduje.

5. Prečo ľudová a nie iná hudba?

Začalo to asi takto. Na husliach hrám od svojich 6 rokov, aj keď o hraní v prvých rokoch by bolo veľmi smelé hovoriť. Keď som skončil prvý cyklus hry na husle na základnej umeleckej škole (vtedy ľudovej škole umenia) myslím, že som nechcel hrať žiadnu hudbu asi ako väčšina detí v tom veku. Keďže ale v tom čase vznikala detská ľudová hudba a ja som bol poslušný syn svojich rodičov, nechal som sa na to nahovoriť. Dodnes to neľutujem. Folklór mi prirástol k srdcu a teraz by som už nemenil. Zažil som v súboroch množstvo krásnych chvíľ, videl veľa pekných miest. Vďaka folklóru som sa zoznámil s mojou manželkou a doteraz spolu pôsobíme práve v Jarabine.  

6. Ako dlho už pôsobíte v Jarabine?

Budúci rok oslávi Jarabina svoje 20. výročie, takže od roku 1997 to je 19 rokov.

7. Kde s ňou hrávate?

Všade, kde je folklór žiadaný. Festivaly, kultúrne podujatia, recepcie, oslavy. Posledné tri roky hrávame na výletných lodiach, ktoré do Bratislavy privezú turistov, a večer im odprezentujeme náš slovenský folklór. Pri väčšine vystúpení doprevádzame folklórny súbor Dopravár, s ktorým spolupracujeme takmer 16 rokov.

8. Máte aj vy svoje „srdcové“ pesničky?

Áno, určite asi ako každý. Keďže sa na mňa ale za tie roky nalepilo tých pesničiek nespočetné množstvo, povedať práve tú najoblúbenejšiu je pre mňa veľmi ťažké. Každá pesnička, ktorá poteší diváka/poslucháča a pomôže mu zabudnúť na starosti každodenného života, je pre mňa tá „srdcová“.

9. Máte nejaký nesplnený sen v súvislosti s Jarabinou?

Snov je veľa, ale ten najväčší je, aby Jarabina pokračovala ďalej, aj keď už nebudem jej aktívnym členom. Uvidím, či sa v tejto uponáhľanej dobe nájde niekto, kto prevezme túto neľahkú, ale zato krásnu štafetu.  

10. Kde by sme sa o nej mohli niečo viac dozvedieť?

O Jarabine sa dozviete na web stránke www.jarabina.sk. Na našej stránke nájdete aj zopár fotografií, hudobné ukážky a  informácie z našeho života.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.