Od edisoniek po smart žiarovky: Vďaka LEDkám naozaj svietime, nekúrime

Od edisoniek po smart žiarovky: Vďaka LEDkám naozaj svietime, nekúrime

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp. 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne premenilo v hi-tech vychytávku, ktorá doladí atmosféru vašej domácnosti a dá sa ovládať mobilným telefónom aj hlasom. Poďte sa pozrieť na celý príbeh žiarovky.

2700 °C na povrchu žiarovky? To je dnes už minulosť

Od časov Edisona sa princíp klasických žiaroviek príliš nezmenil. Iba namiesto uhlíkového vlákna (vtedy to bol zuhoľnatený bambus), sa dnes používa volfrám, ktorý lepšie znáša vysoké teploty. Volfrámové vlákno sa rozžeraví až na teplotu 2700 °C a žiarovka potom vydáva teplé biele svetlo. Jedinou nevýhodou je veľmi nízka energetická účinnosť. Vedeli ste, že až 95 % elektrickej energie, ktorá ide do klasickej žiarovky, sa premení na teplo a len 5 % na svetlo? S trochou zveličenia sa dá povedať, že „starou“ žiarovkou sme viac kúrili ako svietili. A práve vysoká spotreba stála za vznikom moderných LED a smart žiaroviek.

LED žiarovka – modernejšie a lacnejšie svietenie

Hoci je slovo „žiarovka“ odvodené od „rozžeraveného vlákna“, niečo také by ste v LED žiarovkách ťažko hľadali. Práve naopak. LED žiarovky takmer žiadne teplo nevydávajú. Na ich povrchu je iba okolo 60 °C, takže väčšina energie ide do svietenia. Medzi najväčšie výhody LED žiarovky okrem toho patrí mnohonásobne vyššia životnosť a výrazná úspora energie. Veď oproti klasickej žiarovke je ročná prevádzka LEDky až štyrikrát lacnejšia (aj keď počítame ich vyššiu cenu). LEDky tiež oveľa menej priťahujú hmyz – čo sa hodí najmä v letných mesiacoch.

Ku LED žiarovke si môžete zaobstarať aj stmievač – teda zariadenie, pomocou ktorého budete ovládať intenzitu svetla žiarovky. Stmievač je veľký približne ako bežný vypínač osvetlenia a funguje na princípe zmeny priebehu napätia v žiarovke. Výsledkom je príjemné osvetlenie, ktoré neruší pri čítaní, sledovaní filmov či romantickej večeri.

Inteligentné žiarovky na diaľkové ovládanie vás bude počúvať na povel

Technológiu LED využívajú aj smart žiarovky – moderný typ osvetlenia, ktoré je možné ovládať hlasom alebo pomocou aplikácie v mobilnom telefóne alebo tablete. Okrem inteligentnej žiarovky netreba kupovať nič ďalšie. Žiarovku zapojíte do bežných svetiel aj lámp, ktoré máte práve doma. No oproti bežným žiarovkám vedia vo vašom dome či byte zaobstarať oveľa vyšší svetelný komfort. Niektoré umožňujú voliť iba medzi denným, teplým a studeným svetlom, iné ponúkajú celú paletu farieb – vrátane ich intenzity. Využiť teda môžete aj zabudovanú funkciu stmievača.

Tip: Ktorú smart žiarovku vybrať? Pozrite si jednotlivé modely inteligentného osvetlenia.

Smart žiarovka vám pomôže lepšie zaspať a urobiť viac práce. Viete ako?

Navoliť si svetlo podľa potreby budete môcť akejkoľvek miestnosti. Nie – nejde iba o zábavu. Farba a intenzita svetla majú vplyv na psychiku (podobne ako počasie) napomáhajú pri rôznych činnostiach. Napríklad biele studené svetlo podporí sústredenie umožní vám urobiť viac práce či sa viac naučiť. Preto je vhodné ho umiestniť napríklad do pracovne. Relaxačné teplé svetlo vám večer pomôže oddýchnuť si, ukľudniť telo aj myseľ pripraviť sa na výdatný spánok. Hodí sa preto najmä do spálne a obývačky. Vďaka smart žiarovkám môžete typy svetla v jednotlivých miestnostiach meniť priebehu dňa – bez toho, aby ste sa museli farbe svetla rozhodovať vopred ako pri nákupe bežnej žiarovky.

 

Tip: Niektoré žiarovky ako napríklad PHILIPS HUE WHITE AMBIANCE vedia napodobniť aj východ slnka. V nastavenom čase postupne zvyšujú intenzitu bieleho denného svetla, a tak vás prirodzene a pomaly budia – na rozdiel od hlasného budíka!
 

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Váha Xiaomi Mi Scale s prívlastkom „inteligentná“ dokáže komunikovať s vašimi mobilnými zariadeniami (smartfónom či tabletom) vďaka známej aplikácii Mi Fit, ktorú je potrebné mať nainštalovanú. Pri použití tejto aplikácie sa vám otvárajú nové možnosti jej funkčného využitia.

Xiaomi Mi Scale - inteligentná váha

Dlhodobá akcia

iTag lokátor je inteligentným pomocníkom na zjednodušenie rôznych úkonov, či už ide o zaistenie straty pred nedobrovoľným odcudzením (napr. peňaženky, batožiny) alebo ho využijete ako diaľkové ovládanie k fotoaparátu vášho smartfónu. Naviac iTag dokáže „označiť“ polohu na mape v aplikácii Google Maps, čo sa zíde, keď chcete jednoducho nájsť zaparkované auto.

iTag lokátor

Dlhodobá akcia

Predstavte si, že práve idete domov z práce. Po ceste stisnete tlačítko na telefóne... a skôr ako prídete domov, bude upratané. Že to znie ako sci-fi? Presne takú predstavu mal aj Ray Bradbury, autor sci-fi kníh, ktorý v 50. rokoch minulého storočia predstavil úplne prvú víziu inteligentnej domácnosti, v ktorej stroje pomáhali so všetkým – od varenia až po upratovanie. No dnes nejde iba o predstavu. Pozrite si, aké technológie bežne používa napríklad váš sused.

inteligentna-domacnost-ked-vas-svetla-kurenie-ale-aj-vysavac-posluchaju-...

Dlhodobá akcia

Stalo sa vám, že ste kúpili nový televízor, rozbalili ho a nemali príjem televízneho signálu? O zábavu sa postarajú predinštalované aplikácie na vašom Smart TV. Stačí ak máte dostatočne rýchly prístup na internet. My sa zameriame na tie najzaujímavejšie - dostupné u nás na Slovensku - od jednotlivých značiek v kategórii Video. Patria sem: internetové streamy, televízne stanice, videoportály, videoarchívy a videopožičovne. Čo je pre vás atraktívne, niektoré môžete využívať bez nutnosti mesačného poplatku.

S aplikáciami pre Smart TV sa už nebudete nudiť

Zobraziť všetky akcie