Sprievodca elektrickým holením

„High tech“ vybavenie pre mužov dnes nepredstavujú len smartfóny a notebooky. Medzi pánske top hračky patria aj elektrické holiace strojčeky. Sú ideálnou pomôckou pre mužov, ktorí sa radi holia rýchlo a ľahko, bez rizika poranenia. Tu nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o elektrickom holení a elektrických holiacich strojčekoch.

Až 26 000 oholených chĺpkov každé ráno

Zdá sa vám to príliš veľa? Je to tak. Chĺpky a vlasy sú v skutočnosti tou najrýchlejšie rastúcou časťou nášho tela a chĺpky na brade rastú tempom 0,3 mm za deň. Čo predstavuje približne trojnásobok priemeru ľudského vlasu.

Chĺpky sú navyše mimoriadne odolné proti pretrhnutiu: Jediný chĺpok dokáže udržať až 20 kg. Všeobecným problémom pri holení je, ako tieto silné vlákna zrezať tak, aby bola tvár dokonale hladká – aby bol strojček nekompromisný k chĺpkom a pritom jemný k pokožke.

Aké sú vaše chĺpky na brade?

V skutočnosti nie sú žiadne dve chĺpky absolútne rovnaké. Dokonca i na jednej tvári môžu mať chĺpky rôznu dĺžku, priemer, profil, smer a uhol rastu vzhľadom na povrch pokožky.

Veľké rozdiely je možné nájsť predovšetkým medzi dvomi polovicami oblasti určenej na holenie: na lícach a na krku.

Chĺpky na krku rastú v mnohých rôznych smeroch. Sú pružnejšie, priliehajú bližšie k pokožke a ľahšie sa ohýbajú.
Pokiaľ by sme proces holenia prirovnali k šoférovaniu, mohli by líca byť ako dobre asfaltovaná cesta, zatiaľ čo krk ako hrboľatá, nespevnená cesta.

Ako funguje elektrické holenie?

Elektrické holenie využíva „princíp nožníc“. Znamená to, že chĺpky na brade sú odrezané medzi dvoma holiacimi prvkami – obvykle planžetou a čepieľkou, ktorá býva označovaná aj ako strihacia lišta.

Elektrické holiace strojčeky na dosiahnutie dlhodobého oholenia využívajú pružnosť pokožky. Hlava strojčeka tlačí na pokožku.

To má za následok, že sa pokožka mierne vyklenie smerom do otvorov v planžete a chĺpok sa napriami. Po odrezaní chĺpka sa potom jeho zostávajúca časť stiahne späť pod povrch pokožky.

Výsledok: dokonale hladké oholenie.


Aký typ elektrického holiaceho strojčeka je vhodný práve pre vás?

To záleží na mnohých faktoroch… Tu sú tie najdôležitejšie aspekty, ktoré by ste mali pri nákupe holiaceho strojčeka zvážiť.

Systém holenia a strihania

Existujú dva základné typy elektrických holiacich strojčekov: planžetové a frézkové (rotačné). Oba systémy sú vybavené planžetou, ktorá zostáva v kontakte s pokožkou, zatiaľ čo čepieľka alebo strihacia lišta sa pohybujú pod ňou. Hlavný rozdiel medzi oboma systémami spočíva v smere, v ktorom sa strihacia lišta pohybuje.

Frézkové elektrické strojčeky majú obvykle 1– 3 rotujúce kruhové čepieľky s prierezmi alebo otvormi, ktoré odrezávajú jednotlivé chĺpky.

Planžetové strojčeky majú 1– 5 holiacich prvkov. Najbežnejšie holiace hlavy majú dve alebo viac planžiet na oholenie kratších chĺpkov a jeden stredový zastrihávač určený na oholenie dlhších chĺpkov, ako je napríklad trojdňové strnisko.

Planžetové holiace strojčeky sa ľahšie používajú, pokiaľ potrebujete oholiť rovné hrany, ako sú napríklad kotlety, alebo na docielenie presného oholenia, napríklad v oblasti pod nosom.

Manipulácia a ergonómia

Stojí za zamyslenie: Spôsob, ako držíte holiaci strojček v obchode, je iný než spôsob, akým ho držíte pri holení.

Rotačný systém sa používa v kruhových pohyboch, ako keď čistíte stôl.
Väčšina frézkových strojčekov pripomína svojím tvarom sekeru.

S planžetovým holiacim strojčekom prechádzate po tvári v priamejších líniách, podobne ako keď používate gumu, a pohyb je bližšie známemu pohybu pri používaní ručného holiaceho strojčeka. Niektoré planžetové holiace strojčeky majú odkladaciu plochu na palec, vďaka ktorej je ľahšie s používaným strojčekom manévrovať po tvári.


Adaptabilita

Ľudská tvár je ako krajina plná zákrut a kontúr. Je tu nenáročný terén, ako sú spevnené cesty, a náročný terén, ako nespevnené poľné alebo lesné cesty. Pre každý holiaci systém je najväčším problémom zaistiť tesný kontakt s pokožkou po celý čas holenia.

MicroMotion pre nenáročný terén: Plne flexibilné holiace prvky sa dokážu prispôsobiť nerovnostiam povrchu a zaistia najlepší možný kontakt s pokožkou.

MacroMotion pre náročný terén: Výkyvná holiaca hlava zaistí maximálny kontakt pozdĺž väčších kontúr, ako je oblasť brady a čeľustí.

Kombinácia oboch funkcií, MicroMotion a MacroMotion, je zárukou toho najlepšieho možného kontaktu s pokožkou pre dokonalé a pohodlné oholenie.

Napájací zdroj

Nechcete byť zväzovaní káblom? Potom sú batériové holiace strojčeky presne to, čo potrebujete. Ste nezávislí od sieťového prívodu a svoj holiaci strojček môžete používať kdekoľvek. Väčšina elektrických strojčekov vám zaistí dobré oholenie dokonca i po rýchlom, päťminútovom nabití. Výhodou holiaceho strojčeka so sieťovým prívodom, naopak, je, že nikdy neriskujete vybitie batérie.

Väčšina strojčekov vrátane modelov „Wet & Dry“ je dobíjacích a z bezpečnostných dôvodov je ich možné používať iba bez sieťového prívodu, to znamená nie v čase, keď sa nabíjajú.

Bežné typy batérií

  Hustota energie Pamäťový efekt Vplyv na životné prostredie
Ni-Cd Nízka Áno - (ťažké kovy)
Ni-MH Stredná Áno +
Li-Ion Vysoká Nie +

Motor

Potrebujete pretekárske auto alebo živé mestské vozidlo? Celkový obrázok o vozidle si neurobíte, keď sa pozriete len na motor. Motor je nevyhnutné posudzovať v súvislosti so systémom, do ktorého je zabudovaný. Predstavte si auto: Rovnaký motor môže byť dostatočne silný na to, aby veľmi dobre poháňal malé auto, ale len ťažko zvládne zrýchlenie pri skutočne veľkom aute.
Lineárny motor vyvinie konštantných 10 000 vibrácií za minútu. Výhodou tejto technológie je, že holiaci strojček beží stále rovnakou rýchlosťou, kým nie sú všetky dobíjacie články prázdne. Niektoré modely ponúkajú aj technológiu Sonic.

Tieto modely vždy potrebujú lineárny pohon, ktorý im pomáha zachytiť viac chĺpkov. Bežný rotačný motor je pomalší než lineárny motor a v situáciách, keď sú batérie takmer vybité, môže dochádzať k spomaľovaniu.

Špeciálne vlastnosti

Zastrihávač dlhých chĺpkov

Chcete vyjadriť svoj individuálny štýl? Potom všetko, čo potrebujete, je holiaci strojček s dodatočným zastrihávačom dlhých chĺpkov. Je vynikajúcim pomocníkom na zastrihávanie kotliet alebo briadky.

Holiaci prvok elektrického zastrihávača tvoria dva ostré čepieľky v tvare hrebeňa: Pevná čepieľka má na vonkajšej strane hladké hrany a je vysunutá viac dopredu, aby nedošlo k akémukoľvek podráždeniu pokožky. Pohyblivá čepieľka sa posúva vysokou rýchlosťou po pevnej čepieľke zo strany na stranu.

Tým, ako sa zastrihávač pohybuje, dochádza k odrezaniu chĺpkov medzi zúbkami hrebeňových čepieľok. Chĺpok sa zastrihne pohybom čepieľok, na rovnakom princípe ako pri nožniciach.

Wet & Dry

Špeciálne modely Wet & Dry je možné používať i pod sprchou v kombinácii s penou a gélmi. Niektoré modely Wet & Dry majú integrovaný dávkovač peny na holenie. Množstvo mužov miluje kombináciu kĺzavého pocitu na tvári a jemnosti, ktorú im ponúka elektrický holiaci strojček. S ohľadom na spôsob použitia musí mať strojček celkom nepriepustné puzdro. Mal by byť testovaný podľa štandardu IPX7 a byť dokonale odolný proti ponoreniu do vody, ideálne až do hĺbky 5 metrov. Pogumovaná rukoväť zaistí jednoduché a bezpečné uchopenie i v mokrom prostredí. Pred zavedením holiaceho strojčeka do vody si vždy prečítajte príslušné pokyny, pretože nie všetky strojčeky sú na toto použitie určené.

Aktívne chladenie

Traja z piatich mužov majú citlivú pokožku a aktívne chladenie pre nich môže pri holení predstavovať skutočný rozdiel v komforte. Systémy aktívneho chladenia (označované tiež ako termoelektrické chladiace systémy) sa vyznačujú chladiacou lištou zabudovanou v holiacom systéme a spojenou s tepelným čerpadlom, ktorá aktívne odvádza teplo smerom od pokožky a na základe stlačení tlačidla účinne ochladzuje pokožku bez použitia akýchkoľvek pleťových vôd či gélov. Môže pomôcť zmierniť typické znaky podráždenia pokožky vyplývajúce z holenia, ako je začervenanie alebo pocit pálenia, čo sú problémy, vďaka ktorým sa množstvo mužov neholí tak často, ako by naozaj chceli.

Sonická technológia

Len tie najlepšie holiace strojčeky ponúkajú inteligentnú technológiu Sonic. S ňou lineárny motor vyvinie až 10 000 sonických mikrovibrácií za minútu. Technológia Sonic zvyšuje dôkladnosť oholenia a pomáha strojčeku zachytiť pri každom ťahu väčšie množstvo chĺpkov.

Starostlivosť

Čistenie

Pravidelné čistenie zaistí stále rovnako vynikajúce výsledky holenia. Čistenie môžete robiť ručne pomocou kefky alebo vyklepaním oholených chĺpkov von z prístroja.

Vodoodolné holiace strojčeky je možné rýchlo a ľahko opláchnuť pod tečúcou vodou. Vďaka tomu sú vhodné na každodenné čistenie. Pred čistením holiacej hlavy pod vodou vypojte prístroj z elektrickej siete.

Najvhodnejším spôsobom, ako vyčistiť váš holiaci strojček, sú čistiace stanice. Niektoré čistiace stanice dokážu strojček nabiť a premazať a sú plne automatické, zatiaľ čo iné vyžadujú ručné doplňovanie čistiacich kvapalín a vylievanie použitých.

Náhradné diely

Rovnako ako pneumatiky na aute je potrebné i holiace prvky pravidelne meniť – aspoň každých 12 až 18 mesiacov, v závislosti od výrobcu. Len tak zostanú výsledky holenia optimálne. Ich výmena vlieva vášmu holiacemu strojčeku nový život do žíl a umožňuje také výsledky, ako keď ste strojček použili prvýkrát.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 2 výsledky Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Elektrický holiaci strojček Braun Series 3-3030s

Hodnocení: 4.8 z 5, počet hodnocení: 66

Braun Series 3-3030s.1

Prevádzka na batériu: 1, Napájanie: 230V + batéria, Holiaci systém: Vibrácie, Suché a mokré holenie: Áno, Počet holiacich hláv: 3


69,90 €

Braun Series 1-130s-1 holiaci strojček

Hodnocení: 4.8 z 5, počet hodnocení: 13

1052682_2

Výpredaj

Napájanie: 230 V, Holiaci systém: Vibrácie, Suché a mokré holenie: Nie, Počet holiacich hláv: 1


25,99 € 24,99 €

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie