Tip na darček: Ako vybrať najlepší fotomobil? Nenechajte sa nachytať na počet megapixelov

Tip na darček: Ako vybrať najlepší fotomobil? Nenechajte sa nachytať na počet megapixelov

Milujete fotenie a chcete si vybrať mobil s dobrým fotoaparátom či špičkový fotomobil? Poradíme vám, aké parametre sledovať pri výbere fotomobilu, ako nenaletieť na marketingové ťahy výrobcov a ktoré smartfóny fotia najlepšie.

Aké typy fotoaparátov majú fotomobily a na čo slúžia?

Dnešné mobilné telefóny majú v priemere tri až štyri objektívy a každý z nich je vhodný na niečo iné. Čím viac fotoaparátov, tým lepšie však neplatí. Výrobcovia využívajú často marketingový trik, keď dajú do mobilu menej kvalitný fotoaparát len do počtu, namiesto kvalitnejšieho, aby ušetrili. Typickým príkladom je najmä u lacnejších smartfónov použitie často nekvalitného makra namiesto teleobjektívu.

Pozrime sa bližšie, aké typy fotoaparátov dávajú výrobcovia do smartfónov a na čo slúžia:

  • Hlavný fotoaparát: je to najdôležitejší fotoaparát a spravidla s najlepším senzorom
  • Širokouhlý fotoaparát: vhodný na zachytenie panoramatického širokého záberu scény, udáva sa v stupňoch
  • Teleobjektív: umožňuje priblížiť záber pomocou optického bezstratového zoomu, vhodný na fotenie vzdialených objektov
  • Makro fotoaparát: dokáže zaostriť na krátku vzdialenosť, vhodný je na fotenie veľmi blízkych objektov (hmyz, kvetiny a pod.)
  • Snímač hĺbky ostrosti: pomáha s rôznymi typmi ostrenia, vhodný je na fotenie s rozmazaným pozadím pri portrétnych fotografiách (Bokeh efekt)
  • Selfie kamera: predný fotoaparát na zachytenie selfie fotografií

Nenaleťte na hru s počtom megapixelov, dôležitejší je rozmer snímača

Ktorý smartfón fotí lepšie, s 50, 100 alebo 200 Mpx hlavným fotoaparátom? Logicky by mal najlepšie fotiť ten s najvyšším číslom, ale nie je tomu vždy tak. Do hry okrem počtu megapixelov vstupuje kvalita snímačatechnológia pixel binning.

Ide o softwarové spájanie pixelov v jeden bod výslednej fotografie. V praxi to znamená, že fotografie napríklad s veľkosťou 108 Mpx majú vo výsledku rozlíšenie len 12 Mpx, čo je rovnaké, ako použitie len 12 Mpx snímača. Treba spomenúť, že 12 Mpx fotografia vám bohato stačí na tlačenie vo veľkosti A4, alebo zdieľanie na sociálnych sieťach a  zaberá menej miesta v telefóne.

Výrobcovia touto metódou dosiahnu však lepšiu citlivosť, pretože viac malých pixelov zachytí viac svetla a  výsledné fotografie sú krajšie. Smartfóny umožňujú fotiť aj do plného napr. 108 Mpx formátu, ktorý sa hodí vtedy, ak chcete naozaj veľmi detailné fotografie, zväčšovať ich či tlačiť na veľké formáty. Podmienkou je však veľmi dobré svetlo, inak budú mať fotky šum či horšiu kvalitu.