Ultra HD Premium: certifikát pre najkvalitnejšie 4K televízory

Ultra HD Premium: certifikát pre najkvalitnejšie 4K televízory

Ultra HD Premium je novou normou vytvorenou alianciou UHD. Ide o certifikované označenie pre Ultra HD televízory s 4K rozlíšením, ktoré prinášajú najvyššie požiadavky na kvalitu obrazu. Tie boli vyvinuté filmovými štúdiami, výrobcami spotrebnej elektroniky, distribútormi obsahu a technologickými spoločnosťami. Všetci menovaní sa dohodli na spoločnom logu Ultra HD Premium. Zahŕňa najmä podporu HDR, minimálne nároky na rozlíšenie a hĺbku farieb, čím garantuje vysokú kvalitu obrazu.

Podmienky pre udelenie Ultra HD Premium

Výrobky a služby s logom Ultra HD Premium spĺňajú niekoľko povinných kriterií. Konkrétne ide hlavne o minimálne rozlíšenie obrazu (3840 x 2160), farebnú hĺbku (minimálne 10-bit), farebný priestor (Rec.2020), reprodukciu farieb (viac ako 90% farieb P3) a HDR podľa SMPTE ST2084 EOTF. V minimálnych nárokoch je tiež obsiahnutý primerane kvalitný zvuk a iné funkcie.  

Rozlíšenie obrazu

Označenie Ultra HD Premium v televízoroch s 4K rozlíšením nemá žiadny vplyv na rozlíšenie – 4K je stále 2160p (3840 x 2160) rozlíšenie. Dnes sa častejšie používajú termíny UHD alebo Ultra HD, ktoré v rámci rozlíšenia vyjadrujú to isté. Ultra HD Premium má navrch v tom zmysle, že televízor zahŕňa podporu HDR, kritérium pre vysokú kvalitu farieb a zvukových štandardov.  

Farebná hĺbka

S 10-bitovou farebnou hĺbkou môžete dosiahnuť oveľa širšiu paletu farieb na televíznej obrazovke. Aktuálne Blu-ray prehrávače ponúkajú 8-bitovú farebnú hĺbku, čo znamená, prostredníctvom 256 odtieňov RGB (červená, zelená, modrá) je možné zobraziť cez 16 miliónov farieb. UHD Blu-ray prehrávače pracujú s 10-bitovou farebnou hĺbkou a umožňujú až 1024 odtieňov šedi, čo predstavuje až miliardy možných farieb.

Farebný priestor

Rec.2020 (tiež známa ako BT.2020) je najnovšia video norma, ktorá poskytuje oveľa širšie viditeľné spektrum zobrazených farieb. Hlavnou podmienkou pre jej zavedenie bola podpora 10-bitovej farebnej hĺbky. V praxi to znamená nielen viac farieb, ale najmä presnejšie a plynulejšie farebné prechody. Farebný priestor Rec. 2020 už vie prenášať 12-bitový RGB signál. Pre porovnanie: video norma Rec. 709, ktorá sa využíva v HD TV, pracuje s 8-bitovou farebnou hĺbkou.

Reprodukcia farieb

Pre udelenie certifikácie Ultra HD Premium musí byť televízor schopný viditeľne zobraziť viac ako 90 % farieb definovaného P3 farebného priestoru (gamutu). So širším farebným priestorom musí byť video už natočené, pretože pri rozšírení farebného priestoru sa dopracujete len k neprirodzeným, prepáleným farbám, a nie k ich väčšiemu počtu. Pre porovnanie: video norma Rec.2020 má pokryť až 75,8 % farebného spektra viditeľné okom, pričom staršia video norma Rec. 709 pokrýva približne 35,9 %.

Rec.2020 ponúka najviac farieb z viditeľného spektra. Nasleduje P3 a za ním Rec.709, ktoré ukazujú menšie farebné pokrytie.

HDR (High Dynamic Range)

HDR (High Dynamic Range) je technológia prinášajúca neuveriteľný kontrast, realistické farby a bezkonkurenčne ostrý obraz. Disponuje širším rozsahom jasu než štandardný dynamický rozsah (SDR = Standard Dynamic Range).
Dva najdôležitejšie faktory pri sledovaní televízneho obrazu sú kontrastný pomer, resp. rozdiel medzi najsvetlejším a najtmavším bodom na obrazovke a farebná ostrosť, ktorá tvorí základ pre podobnosť farieb na obrazovke a v skutočnosti. HDR oboje do veľkej miery rozširuje.

Pre praktické pochopenie:
Ak položíte vedľa seba dva televízory, pričom jeden z nich má lepší kontrastný pomer a ostrejšie farby a druhý má vyššie rozlíšenie (viac pixelov), prvý bude mať v porovnaní s druhým obraz prirodzenejší a reálnejší, aj napriek nižšiemu rozlíšeniu. Inak povedané, rozlíšenie vo Full HD s excelentným kontrastom a farbami vždy porazí 4K rozlíšenie s priemerným kontrastom a farbami.

Viac si o tejto technológii môžete prečítať tu.

Podporovatelia UHDA

Nové špecifikácie Premium Ultra HD sú súčasťou distribútorov obsahu (UHDA), ktorí zahŕňajú množstvo technológií zobrazenia a doporučené postupy Consumer Technology Association, Society of Motion Picture and Television Engineers, International Telecommunications Union a iných.
Členmi UHDA sú The DIRECTV Group, Dolby Laboratories, Inc., LG Electronics, Netflix, Inc., Panasonic Corporation, Samsung Electronics Corporation, Sony Corporation, Technicolor, The Walt Disney Studios, Twentieth Century Fox, Universal Pictures, Warner Bros. Entertainment Inc.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.