Zabezpečte si chatu na zimu

Za prvý kvartál roku 2021 bolo podľa policajných štatistík na Slovensku vykradnutých 99 chát a z toho sa podarilo objasniť 22 vlámaní. Nie je to veru veselé čítanie. Dopadnúť páchateľa a vymáhať odškodnenie je beh na dlhú trať, preventívne opatrenia sú jednoduchšie.

Jeden šikovný tip na úvod: odstráňte z okolia chaty voľne ponechané náradie, ktoré by mohlo zlodejom pomôcť - napríklad rebrík.

Prichádza totiž obdobie, v ktorom na vašej chate častejšie nebudete, ako budete. Viete to nielen vy, ale aj zlodeji. Tí sa mnohokrát na opustené rekreačné oblasti priamo zameriavajú. Ako teda ochrániť chalupu pred nežiadúcimi návštevníkmi?

Každý policajt vám potvrdí, že zlodeji si vyberajú chalupy, ktoré vyzerajú opustene, alebo sú na prvý pohľad ľahko dostupné. Takže je dobré dodržovať všetky tradičné bezpečnostné opatrenia:

  • zamknúť, najlepšie na dva zámky
  • dobre uzavrieť okná (aj tie pivničné a strešné)
  • prezrieť okolie chalupy a všetko upratať
  • drahú elektroniku na zimu premiestniť na bezpečnejšie miesto

V 21. storočí sa môžeme spoľahnúť aj na inteligentnú domácnosť a jej technológie. Chalupy nie sú žiadnou výnimkou. 

chalupa text

Wi-fi kamera – ochrana chalupy a svedok v jednom

Kamerový systém wi-fi je veľmi efektívnym riešením, na jeho inštaláciu nepotrebujete odborného technika a rozhodne z neho nebude mať v peňaženke prievan. Dobrú IP kameru, vhodnú do exteriéru môžete získať už od 120 €. Wi-fi kamery do interiérov bývajú ešte lacnejšie.

TIP: Využitie záznamu z wi-fi kamery je možné iba za účelom uplatňovania právnej zodpovednosti v rámci priestupkového alebo trestného konania.

Výhoda IP wi-fi kamery je, že svoju chalupu môžete sledovať odkiaľkoľvek na svojom počítači či mobile. Napríklad aj kvôli počasiu. Na neželaných návštevníkov bude pripravený aj pohybový senzor a ďalšie kontrolné prvky, ktoré chatu nepretržite strážia.

Inteligentná zásuvka oklame zlodejov

Kevin celý deň pripevňuje na vláčikovú dráhu papierové postavy, aby večer zlodejov prekabátil. Tí si myslia, že sa na dovolenku nešlo a veľká vianočná párty sa nakoniec koná doma. Pamätáte si túto scénu z filmu Sám doma?

Vy nič tak zložité riešiť nemusíte, pretože v 21. storočí máme inteligentné zásuvky. Je to vlastne nástavec do obyčajnej zásuvky, ktorý prepojíte cez internet so svojím mobilom. Všetko, čo do inteligentnej zásuvky zapojíte môžete zapínať a vypínať podľa nastaveného rozvrhu, alebo aj na diaľku mobilom.
Napríklad do inteligentnej zásuvky pripojíte televíziu alebo lampu.

Tradičné bezpečnostné zásady pomôžu tiež

1. Odvezte všetko, čo má cenu – Zlodeja zaujíma hlavne to, čo sa dá ľahko odviezť a predať v najbližšom bazári. To znamená predovšetkým elektroniku, záhradnú techniku, bicykle a ďalšie športové vybavenie.

2. Investujte do bezpečnostných dverí a okeníc – Vypáčiť alebo prerezať obyčajný visací zámok na dverách zaberie pár sekúnd, podobne je to aj s rozbitým oknom.

3. Udržujte príjazdovú cestuVyužívaná príjazdová cesta zlodejov totiž tiež odrádza. Ak to nie je možné, pokúste sa príjazd upraviť pred odchodom tak, aby vyzeral čo najdlhšie používaný. Napríklad tesne pred odchodom pokoste. Ak náhodou nasneží, poproste najbližšieho suseda, či by vám sneh neodhádzal.

4. Oživte chatu na diaľku – Skúste využiť možnosti inteligentnej domácnosti. Napríklad pomocou smart zásuvky dokážete zapnúť lampy na chate, aj keď tam nie ste.