Ako vybrať autorádio

Ako vybrať autorádio

Autorádio nielen spríjemní vašu cestu autom, ale zároveň prostredníctvom neho získate aj dôležité dopravné informácie. Nie každý ho má však v palubnej doske zabudované, aj preto ešte stále niektorí výrobcovia prinášajú na trh nové modely. Stačí si len vybrať podľa toho, či máte v aute priestor na takzvané jedno-DINové alebo dvoj-DINové rádio.

Rýchly sprievodca pri výbere autorádia

  • V zásade si vyberáte autorádio podľa toho, koľko „DINový“ priestor máte naň vyhradený v palubnej doske podľa modelu auta. Je zbytočné kupovať si jedno-DINové rádio ak je palubná doska vášho auta prispôsobená aj na dvoj-DINové autorádio.
  • Ak okrem rádia radi počúvate i vlastnú hudbu, potom si treba voliť autorádiá s možnosťou prehrávania aspoň CD diskov, no štandardom by už mohlo byť aj také prehrávanie MP3 skladieb, či dokonca DVD diskov.
  • Dôležitou vlastnosťou je prítomnosť multimediálnych rozhraní, ktoré by moderné autorádio malo obsahovať. Je totiž výhodou, ak si do autorádia môžete pripojiť USB kľúč s vašimi obľúbenými skladbami, alebo dokonca aj pamäťovú SD kartu s množstvom piesní.
  • Ak ste puntičkár a na výzor auta si potrpíte rovnako, ako na svoj vlastný, potom nezabudnite na výber podsvietenia displeja a tlačidiel, ktoré by malo korešpondovať s podsvietením prístrojov a tlačidiel vo vašom vozidle. Autorádiá  ponúkajú väčšinou viacero farieb podsvietenia.
  • Vďačnou vlastnosťou autorádia je pre niekoho i to, ak sa dá jeho predný panel vybrať a zabrániť tak krádeži autorádia.
  • Ak sa rozhodnete používať autorádio aj na iné účely ako len na prehrávanie hudby a počúvanie staníc, zamerajte sa na moderné autorádiá s DVD prehrávačom, navigáciou, prípadne na modely s operačným systémom Android. Vtedy si môžete plnohodnotne prepojiť s autorádiom svoj smartfón.

Základné parametre pri výbere autorádia

Pri výbere autorádia si treba hneď na začiatku vytriediť základné kategórie. Tie sa týkajú v prvom rade veľkosti, ktorú máte k dispozícii v palubnej doske. V tom prípade hovoríme o jedno a dvoj DINovej verzii.

  • Jedno-DINové rádio

Tento typ rádia patrí doteraz k najrozšírenejším modelom. Je to rádio menších rozmerov. Všetci výrobcovia majú v ponuke viacero modelov takýchto rádií, ktoré sa líšia z hľadiska výbavy. S tým, samozrejme, súvisí aj cena – čím viac funkcií, tým viac si priplatíte.

Na tomto type máte zvyčajne možnosť okrem prijímania rádio signálu i prehrávať CD, MP3 skladby, prípadne i DVD, na vysúvacom LCD displeji.

 

  • Dvoj-DINové rádio

Takéto rádia sú väčšie, respektíve priestor v palubnej doske je pre ne väčší. Rovnako je však väčší aj výber ich funkcií, pretože priestor na elektronické obvodyi tlačidlá sa zväčšil až na dvojnásobok.

K ich základným funkciám patrí sprostredkovanie rádiového vysielania, štandardne už prehrajú nielen CD ale aj DVD disky. Veľkú úlohu v súčasnosti zohráva i prítomnosť USB portu, slot na pamäťové SD karty, ale aj bezdrôtové technológie na čele s Bluetooth. Vďaka tomu si môže používateľ prepojiť autorádio so svojím smartfónom, či handsfree sadou a bez problémov aj z auta telefonovať. Práve dvoj DINové autorádiá však dostávajú veľký priestor pre prepojenie so smartfónmi. Je to možné vďaka tomu, že niektoré nové autorádiá už majú v sebe systém Android a tak si zariadenia navzájom rozumejú. Dokonca sa takto do autorádia dostanú nielen maily a všetky multimediálne funkcie, ale aj navigácia, prípadne prepojenie s cúvacou kamerou.

Displej

Žijeme v modernom svete a človek od svojich elektronických zariadení očakáva i väčšie služby. Nároky sa nám teda nenápadne zväčšujú a tak aj pri výbere autorádia hrá úlohu napríklad displej a jeho zobrazovacie možnosti. Kým niektoré displeje majú nízke rozlíšenie a písmená vykresľujú z obmedzených grafických možností, iné používajú vyspelejšie technológie a zobrazovaný text je už jasne čitateľný. Niektoré lacnejšie autorádia zobrazujú len číslo piesne pri prehrávaní z CD či USB, tie drahšie modely zobrazia celý názov skladby. Rovnako sú písmená dôležité aj pri zobrazovaní názvov staníc a najmä pri informáciách o programe na danej rádiostanici, ktoré sa prenášajú cez systém RDS.

Tlačidlá a podsvietenie

Dôležité je aj zameranie sa na podsvietenie displeja, nakoľko by nemalo byť agresívne a počas jazdy nesmie pútať pozornosť. Zároveň používatelia zvyčajne dbajú aj na to, aby bolo podsvietenie i celý dizajn tlačidiel oku lahodivý. Ide o moderné kombinácie a tvary. Zvyčajné farby sú modrá, zelená alebo červená. V niektorých prípadoch si môžete vybrať z dvoch možností. Niektorí výrobcovia však na svojich modeloch rádií prinášajú vďaka RGB LEDkám farebne meniteľné podsvietenie.

Podsvietenie všeobecne je však veľmi dôležité, pretože počas nočnej jazdy by ste boli bez neho určite „odrezaní“ od možnosti ovládať svoje autorádio.

Ovládanie rádia pritom môže byť vyvedené i na volant, pomocou káblového, ale i bezdrôtového diaľkového ovládača. Platí pre základné funkcie ako je hlasitosť, prepínanie staníc, či zdvihnutie telefónu. Diaľkové ovládanie pritom funguje pomocou infračervenej technológie.

Prehrávanie multimédií

Nie každé autorádio ponúka rovnaké možnosti prehrávania multimédií. Základom je však to, aby bolo autorádio vybavené FM, alebo FM/AM tunerom s RDS (práve to vám umožní zobrazovanie názvu rozhlasovej stanice alebo názov prehrávaných piesní, či dokonca žánrov, prípadne názvov práve vysielaných programov). Práve tuner FM či FM/AM stojí za príjmom rádiového signálu. Mal by byť preto kvalitný a automaticky udržiavať rádio stanicu aj v prípade ak sa pohybujete po dlhšej trase, na ktorej môže mať jedna stanica rôzne frekvencie. Tie by mal automaticky prelaďovať bez toho, aby ste to zistili.

Kedysi bolo samozrejmosťou, aby sa v autorádiu dala prehrať magnetofónová páska, no dnes je to už minulosť a modely s takýmto prehrávačom nájdete už len zriedka. Štandardne sa dnes stretávame s CD či DVD prehrávačom a tiež s prehrávaním MP3 skladieb z CD disku, z USB kľúča či z SD kariet.

Vstupy, porty

Okrem otvoru na disky CD/DVD bývajú modernejšie autorádiá vybavené aj portom na USB kľúč. Nájdeme aj modely s dvomi či viacerými USB portami. Môžete sem vsunúť kľúč s vašou obľúbenou hudbou, ktorý potom i ľahko vyberiete a schováte do vrecka. USB kľúč je skrátka skladnejší ako CD/DVD disk a rovnako sa na neho vtesná aj oveľa viac skladieb. Cez tento konektor zároveň môžete pri niektorých modeloch pripojiť k rádiu aj váš smartfón a spravíte tak z autorádia prostredníka medzi vaším smartfónom a reproduktormi v aute. V tom prípade je už prehrávanie omnoho lepšie akoby vám hrala hudba len z reproduktora smartfónu.

Ďalším možným portom je slot na pamäťové karty – štandardne pre SD kartu. Tá sa zasúva celá do autorádia a netrčí tak neesteticky von ako USB kľúč. Pri USB kľúči sa navyše pri troche neopatrnosti môže raz – dva vyskytnúť aj nehoda s vylomeným konektorom, ak o kľúč nechtiac zavadíte.

Väčšina autorádií má aj viaceré výstupy. Vďaka nim si tak môžete rozšíriť hudobné schopnosti auta. Pripojiť sa k nim totiž dajú zosilňovače a subwoofery, ktoré sú dostupné ako príslušenstvo k autorádiám. Okrem toho majú autorádiá s možnosťou prehrávať DVD disky aj obrazový výstup pre prípadný externý monitor, napríklad umiestnený na druhej strane predných sedačiek, pre sledovanie videa pre cestujúcich vzadu. Rovnako môže autorádio umožňovať aj pripojenie cúvacej kamery. Alebo aj pripojenie externej GPS antény pre navigáciu a TMC antény pre príjem dopravných správ.

Ďalšie parametre výberu autorádia

Bezpečnosť

I keď sú autá čoraz viac zabezpečené proti vykradnutiu, niektorí šoféri sú stále zvyknutí si autorádio vyberať. Minimálne jeho predný panel s ovládaním. Väčšina autorádií je preto touto možnosťou vybavená. Len niektoré dvoj-DINové, teda väčšie modely, nedisponujú  funkciou odobratia panela.

Autorádio treba navyše chrániť aj pred otrasmi počas jazdy. Auto sa totiž často pohybuje po nekvalitných cestách a aby tým elektronika netrpela, autorádiá by mali byť vybavené tlmičmi otrasov.

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie