Ako vybrať slúchadlá: Drôtové, bezdrôtové alebo True Wireless

Ako vybrať slúchadlá: Drôtové, bezdrôtové alebo True Wireless

Prvé slúchadlá, ktoré sa vkladali do uší, vymyslel v roku 1981 francúzsky technik Ernest Mercadier. Využívali ich telefonistky na ústredniach. Napokon sme do uší v roku 2001 dostali obľúbené kôstky – malé slúchadlá, ktoré sa zmestia do ucha. Dnes si môžeme vyberať z nepreberného množstva slúchadiel.

Slúchadlá: Typy podľa konštrukcie

Slúchadlá najčastejšie hľadáme podľa toho, ako ich nosíme:

  • Slúchadlá do uší prenášajú zvuk priamo do ucha. Vďaka tomu, že utesnia celé ucho, nebudete prakticky počuť žiadny okolitý zvuk. Kúpite si ich vo forme kôstok alebo štupľov. Výrobcovia odporúčajú nosiť ich maximálne 3 hodiny, potom vás môžu bolieť uši. Nemusia padnúť do každého ucha, preto je dobré si ich pred obstaraním vždy vyskúšať.
  • Slúchadlá cez uši – tiež sa im hovorí slúchadlá cez hlavu alebo náhlavné slúchadlá prekryjú celú ušnicu. Sú veľmi pohodlné, zvládnete v nich počúvať hudbu celý deň. Väčšinou disponujú kvalitnejším zvukom ako kôstky či štuple. Zároveň musíte počítať s tým, že ich do tašky alebo kabelky tak jednoducho neschováte.
  • Slúchadlá za uši sú ideálnym riešením pre tých, ktorým v uchu nedržia štuple ani kôstky a nechcú príliš veľké slúchadlá. Každé slúchadlo si zavesíte na vonkajšiu časť ucha.
  • Slúchadlá na lícne kosti prenášajú zvukové vibrácie cez lícne kosti na kosti stredného ucha. Nemáte tak upchatý celý zvukovod a počujete všetko, čo sa deje vo vašom okolí. Slúchadlá na lícne kosti sú ideálnym spoločníkom pre športovcov. Pokiaľ chcete aj na bicykli alebo pri behu počúvať hudbu, myslite aj na svoju bezpečnosť. So slúchadlami na lícne kosti budete počuť hudbu aj to, že sa vás snaží niekto predbehnúť.

Slúchadlá: Drôtové, bezdrôtové alebo True Wireless

Nie je to tak dávno, čo sme všetci počúvali obľúbené pesničky pomocou klasických drôtových slúchadiel. Jednou z prvých značiek, ktorá predstavila plne funkčné bezdrôtové slúchadlá, bol Apple so svojimi AirPods.

Možno sa pýtate, či sa vôbec oplatí vo svete Bluetooth slúchadiel a True Wireless slúchadiel kupovať tie klasické s drôtom. Určite majú stále svoje uplatnenie – ich ceny nebývajú tak vysoké a zvuk je kvalitný.

Bezdrôtové slúchadlá sú skvelé v tom, že sú pohodlné a nemusíte neustále riešiť zamotané káble. Dávajte si pozor na výdrž batérie, tá sa pri každom modeli veľmi líši. Bezdrôtové slúchadlá síce kúpite i za pár eur, počítajte však s tým, že kvalita zvuku bude s rastúcou cenou stúpať.

Slúchadlá: Rozdiel medzi bezdrôtovými a True Wireless

Ako vypovedá názov True Wireless – sú naozaj bezdrôtové, každé slúchadlo je schopné „pracovať“ samo o sebe. Baterka je zabudovaná priamo v slúchadle. Bezdrôtové slúchadlá sú spojené mostíkom (káblom), v ktorom sa schováva baterka.

True Wireless slúchadlá kúpite vždy so špeciálnym nabíjacím puzdrom, v ktorom slúchadlá nabijete, ale aj schováte, keď práve nepočúvate. Vďaka dotykovému ovládaniu u vybraných modelov dokážete prijať hovor, prepnete, alebo stlmíte pesničku.

Slúchadlá podľa toho, čo práve robíme

Slúchadlá vyberajte podľa svojho rozpočtu, ale aj podľa toho, pri akej aktivite ich budete využívať. Pozrite sa na tie najobľúbenejšie druhy slúchadiel podľa aktivity.

Ako vybrať herné slúchadlá

Pri herných slúchadlách hľadajte predovšetkým pohodlie a dokonalú izoláciu od okolitého sveta. Súčasťou slúchadiel by mal byť aj odpojiteľný mikrofón, aby ste sa mohli dohovoriť so svojim spoluhráčom na taktike. Nezabudnite na polstrovanie na klapkách, aby vám slúchadlá pohodlne padli aj pri celodennom hraní.

Skúsení hráči pri herných slúchadlách ocenia priestorový zvuk 7.1 alebo 5.1, ktorý vám pomôže presne lokalizovať, kde sa nachádzajú spoluhráči alebo nepriateľ.

Ako vybrať slúchadlá k televízii

Slúchadlá k televízoru ocení aj vaša rodina. Nemusíte televízor púšťať nahlas, keď sa okolie baví medzi sebou, vy sa so slúchadlami na ušiach môžete nerušene pozerať na svoju obľúbenú reláciu.

Na výber slúchadiel k televízii máte:

Klasické káblové slúchadlá k TV, ktoré prepojíte pomocou 3,5 mm jack konektora alebo optickým káblom. Dĺžka kábla býva okolo 3 metrov, preto si pred kúpou dobre zmerajte vzdialenosť medzi sedačkou a vašou televíziou.

Bezdrôtové slúchadlá k TV oceníte pre ich pohodlie bez kábla. Rýchlo sa nabíjajú a vďaka Bluetooth ich prepojíte aj so svojim šikovným mobilom a tabletom. Nezabudnite si vopred overiť, či váš televízor podporuje technológiu Bluetooth audia.

Slúchadlá k televízii pre seniorov a pre nedoslýchavých

Zosilňovacie slúchadlá k televízii pre seniorov a pre nedoslýchavých od značky Philips pomôžu, keď zvuk televízie jednoducho nepočujete. Odovzdajú vám zrozumiteľný a jasnejší zvuk bez toho, aby ste museli zvyšovať hlasitosť televízie.

Ako vybrať detské slúchadlá

V kategórii detské slúchadlá nájdete širokú ponuku slúchadiel pre tých najmenších. Od ružových po slúchadlá v štýle pandy.

Do textu EW - 1024 x 292

Slúchadlá pre deti majú často obmedzenú hlasitosť, aby nepoškodili citlivé uší malých poslucháčov. Detské uši sú tiež vo vývine a tolerujú nižšie hladiny zvuku ako dospelé uši. Výskumy ukázali, že takmer 1 dieťa z 8 trpí trvalým poškodením sluchu. S tým sa spájajú ďalšie problémy ako spánková deprivácia, stres a zhoršená pozornosť.

Aj preto sa napríklad na festivaly odporúča malým deťom zaobstarať špeciálne tlmiace slúchadlá, ktoré tlmia okolitý zvuk o 25 – 35 dB.

Nebojte, na športové slúchadlá sme nezabudli. Budeme sa im podrobnejšie venovať v samostatnom článku.