Elektronická čítačka kníh: Tipy, na čo myslieť pri výbere

Elektronická čítačka kníh: Tipy, na čo myslieť pri výbere

Na dlhé cesty, leňošenie či trávenie voľného času je kniha tým najlepším spoločníkom. Avšak vláčiť so sebou niekoľko kilové romány, napríklad na dovolenku, už prestáva byť zábavné. S elektronickou čítačkou kníh si môžete zbaliť toľko kníh, koľko potrebujete. Poradíme vám, ako si správne vybrať elektronickú čítačku kníh, na čo sa zamerať a ako sa zorientovať v rôznych formátoch e-kníh.

Čítanie e-kníh: Mobil, tablet alebo elektronická čítačka

E-knihy sa najčastejšie čítajú práve na týchto troch zariadeniach. Každé z nich má svoje plusy a mínusy.

Pre väčšinu z nás je inteligentný telefón úplnou samozrejmosťou a na príležitostné čítanie kníh postačí. Bez problémov si do neho stiahnete svoju obľúbenú e-knihu, a tak si skrátite čas napríklad pri zdĺhavom čakaní v rade alebo pri ceste do školy. 

Mobil však nie je na čítanie dlhých textov ideálny – jeho menší displej neposkytuje taký komfort ako napríklad tablet alebo špeciálna čítačka kníh.

Navyše, pri neustálom pripojení na internet na vás vyskakujú nielen notifikácie zo sociálnych sietí, ale rušivým elementom bývajú aj rôzne upozornenia na prichádzajúce hovory alebo e- maily. Je tak pravdepodobné, že sa necháte veľmi ľahko rozptýliť inými činnosťami

Lepšou alternatívou čítania e-kníh sú tablety. Ich prednosťou je nielen väčší displej, ktorý sa postará o pohodlnejšie čítanie, ale i možnosť lepšieho nastavenia veľkosti písma. V knihe sa v porovnaní s telefónom tiež lepšie listuje a jednotlivé stránky tak nemusíte neustále približovať. 

Nevýhodou tabletov je, že sú ťažšie, majú malú výdrž batérie a ich držanie sa pri dlhom čítaní stáva nepohodlným. Pri príliš jasnom displeji vás môžu veľmi skoro začať páliť oči.

Tablet je univerzálne a všestranné zariadenie. Využijete ho tak na vybavenie pracovných záležitostí, ako i zábavu. Je vhodný nielen na čítanie kníh, ale napríklad aj na sledovanie filmov či seriálov. Veľmi ľahko sa tak môže stať, že od čítania skĺznete k iným činnostiam.

Zo všetkých možností teda elektronické čítačky kníh vychádzajú ako najlepšie možné riešenie.

ctecka v textu

Tri hlavné dôvody, prečo sa vám elektronická čítačka kníh bude hodiť:

  • Elektronická čítačka kníh je určená na dlhé čítanie – možno to znie ako banalita, ale vďaka displeju na báze elektronického atramentu (e-ink) vás nebudú bolieť oči ani po niekoľkých hodinách strávených štúdiom alebo čítaním obľúbeného románu.
  • Batéria s dlhou výdržou – displej elektronickej čítačky kníh spotrebuje oveľa menej energie v porovnaní s displejom mobilu alebo tabletu. Batéria tak na jedno nabitie vydrží aj dlhšie ako mesiac, nakoľko jej kapacitu vyťažuje iba čítanie kníh.
  • Maximálne sústredenie sa na čítanie – všetci vieme, že pri neustále prichádzajúcich notifikáciách na mobile či tablete, sa dokáže sústrediť len málokto. Pri čítaní so špeciálnou elektronickou čítačkou sa môžete naplno zahĺbiť do textu bez toho, aby ste boli rušení. Aj keď v súčasnosti má väčšina modelov Wi-Fi pripojenie pre jednoduchšie sťahovanie elektronických kníh, film si na nich nepustíte a nezahltíte ich zbytočne rôznymi aplikáciami alebo hrami. Čítaniu tak venujete maximum svojho času.

Vyberáme čítačku kníh: Najdôležitejšie parametre

  • Veľkosť displeja – najčastejšie natrafíte na čítačky kníh s uhlopriečkou 6", čo je postačujúca veľkosť na čítanie väčšiny kníh. V prípade odbornej literatúry s tabuľkami, grafmi či inými grafickými prvkami, je ideálnou voľbou čítačka s uhlopriečkou 7,8" alebo 10" s lepším zobrazením dokumentov v PDF formáte. Platí nepísané pravidlo, čím väčší displej, tým menej časté otáčanie stránok, no väčšie zaťaženie batérie.
  • Ovládanie a typ displeja – s dotykovým displejom čítačiek e-kníh sa stretnete čoraz častejšie. Jeho prednosťou je ľahké a intuitívne ovládanie – ľahšie sa listuje a rovnako ľahko označíte aj časť textu. To padne vhod napríklad pri čítaní v cudzom jazyku. Slovíčko alebo frázu si tak hneď hravo preložíte. Navyše, niektoré elektronické čítačky disponujú integrovaným slovníkom alebo si ho môžete v prípade potreby stiahnuť.
  • Podsvietenie – čoraz väčšiu popularitu si získavajú elektronické čítačky s podsvieteným displejom. Nezáleží na svetelných podmienkach, čítať si tak môžete kedykoľvek. Obávať sa nemusíte ani toho, že by vás pri dlhšom čítaní boleli oči, čo zaručuje špeciálna vrstva, ktorá vedie svetlo.
  • Možnosť vloženia microSD karty a kapacita pamäte – ak patríte k milovníkom kníh, niet sa čo čudovať, že na nové tituly už v domácnosti pomaly neostáva miesto. Vhod tak určite padne čítačka e-kníh so slotom na pamäťovú kartu, ktorý slúži na externé rozšírenie pamäte. Získate tak miesto na tisícky nových titulov.
  • Možnosť Wi-Fi pripojenia – dnes sa väčšina modelov môže popýšiť Wi-Fi pripojením - do elektronickej čítačky si tak jednoducho nahráte nové e-knihy podľa vášho výberu. Šikovná funkcia Send-To-Kindle, ktorou sa môžu pochváliť Kindle čítačky od Amazonu, alebo funkcia Send-To-PocketBook čítačiek kníh PocketBook, predstavujú pohodlnú náhradu klasického nahrávania kníh cez kábel. 
  • Podpora rôznych formátov – PDF, MOBI a ePUB patria medzi najčastejšie používané formáty e-kníh. Jeden z najrozšírenejších je formát ePUB, ktorý bude zrejme aj najčastejšie sťahovaným formátom v prípade, že si zaobstaráte čítačku PocketBook. S formátom MOBI si zas hravo poradia Amazon Kindle čítačky.  Obsah v tomto formáte vám zobrazí aj väčšina PocketBook čítačiek, môžete sa však stretnúť s určitými obmedzeniami, ako napríklad nesprávnym zobrazením obrázkov. Univerzálnym formátom, ktorý na rozdiel od čítačky viac využijete napríklad pri čítaní na počítači alebo tablete, je formát PDF.

ctecka 2 text

Súboj e-čítačiek: PocketBook vs. Amazon Kindle

Na trhu nájdeme mnoho výrobcov elektronických čítačiek kníh, z ktorých primárne natrafíte na značku Kindle od Amazonu alebo PocketBook. Obe sú kvalitné a uspokoja potreby aj tých najnáročnejších. Chybu nespravíte ani pri jednej z nich – líšia sa naozaj len v drobnostiach, a tak záleží skutočne len na vašich preferenciách, ktorá čítačka vám bude viac vyhovovať.

Čítačky kníh PocketBook: Funkcia prevodu textu aj v slovenčine

Prednosťou čítačiek kníh PocketBook je podpora rôznych formátov e-kníh. Väčšina čítačiek PocketBook si tak bez problémov poradí s 15-textovými formátmi, 4-obrázkovými a 2-zvukovými. S praktickou funkciou Send-To-PocketBook vám zároveň odpadá potreba nákupu kníh napríklad na počítači a následne ich presúvanie do čítačky – všetko zvládnete v rozhraní PocketBook, takže nahrávanie najnovších kníh alebo rôznych iných dokumentov bude naozaj jednoduché.

Fanúšikovia PocketBookov na Slovensku dlho čakali aj na funkciu prevodu textu na reč v slovenčine. Čakanie sa oplatilo a táto funkcia je dostupná aj v slovenskom jazyku. Akýkoľvek textový súbor tak môžete zmeniť na audioknihu. Môžete šoférovať do práce a pritom počúvať svoju obľúbenú detektívku alebo sa môžete pripraviť na vyučovanie cestou do školy.

Amazon Kindle: Vlastný formát MOBI

Obľúbené Amazon Kindle čítačky boli predstavené v roku 2007. Ich prednosťou už od samého začiatku bolo priame previazanie na Amazon obchod, ktorý ponúka neprestajný prílev nových titulov. To ocenia najmä priaznivci literatúry v originálnom jazyku, nakoľko si môžu vybrať z naozaj širokej ponuky kvalitných titulov. Niet sa preto čo čudovať, že Amazon Kindle čítačky sa stali hitom.

Kindle má aj plnú podporu slovenských fontov, takže slovenské tituly zobrazí bez problémov.

Obmedzená voľba formátov e-kníh pre Kindle je hlavnou nevýhodou v porovnaní s PocketBook. Niektoré firmy sa snažili presadiť svoj formát e-kníh, podarilo sa to len Amazonu, a tak ich dominantou je vlastný formát MOBI. Iné formáty si však bez problémov prevediete do čítačky pomocou funkcie Send-To-Kindle.