PS4 Pro vs Xbox One S: Ktorý je lepší darček na Vianoce?

PS4 Pro vs Xbox One S: Ktorý je lepší darček na Vianoce?

Najväčší výrobcovia herných konzol Sony a Microsoft prednedávnom vypustili do predaja svoje vylepšené modely PS4 Pro a Xbox One S. Čo nové prinášajú? A aký je v nich rozdiel?

Výkonnosť

Rozdiel výkonnosti medzi PS4 Pro a Xbox One S je dosť veľký, čo ovplyvňuje aj ich možnosti využitia. Pokiaľ sa zameriame na „hrubú silu“, grafický čip pre PS4 Pro je dimenzovaný na 4 TFLOPS (biliónov operácií s pohyblivou čiarkou za sekundu), zatiaľ čo Xbox One S má okolo 1,4 TFLOPS.
Xbox One S je v podstate rovnaká herná konzola ako Xbox One. Existujú len malé výkonnostné rozdiely vo veľmi špecifických podmienkach, čo naopak uľahčuje prácu vývojárov hier do budúcna.
PS4 Pro naopak zaznamenala významný nárast výkonu oproti svojej predchodkyni PS4. Konkrétne sa dá povedať, že grafický výkon karty je dvakrát taký výkonný ako u PS4. To sa prejaví na možnosti zahrať si hry vo vysokom rozlíšení 4K, vychutnajú si to však len tí, čo majú doma televízor podporujúci takéto rozlíšenie.

Grafika

Rozdiel v grafike medzi PS4 Pro a Xbox One je ten, že PS4 Pro podporuje hry v rozlíšení 4K (3840 × 2160) , navyše pri hraní vo Full HD budete mať stabilnejšiu snímkovú frekvenciu než na PS4. To sa prejaví na plynulejšom vyobrazení objektov v hre. Naopak, tieto dve herné konzoly majú spoločné, že obe podporujú vysoký dynamický rozsah HDR, ktorý umožňuje vyššiu úroveň kontrastu a širší farebný gamut. Zjednodušene povedané, realistickejšie farby na obrazovke. Aj tu však platí, že treba mať televízor, ktorý podporuje HDR.

4K video

Jeden z hlavných dôvodov, prečo si kúpiť Xbox One S, by mohlo byť aj to, že funguje ako 4K Ultra HD Blu-ray prehrávač. Je schopný prehrať nový formát diskov, vrátane novej technológie HDR. Taktiež je pripravený pre 4K streamovacie služby, čo sú, prípadne budú, Netflix, YouTube a Amazon Video.
PS4 Pro nezaradila HD Blu-ray prehrávač do svojej vlajkovej lode. Preto ste pri nej odkázaní len na sledovanie prostredníctvom aplikácií (Netflix a YouTube).

Dizajn

Nové bielo-čierne prevedenie Xbox One S dýcha luxusom, pričom skrinka konzoly je o celých 40 % menšia a štíhlejšia ako pôvodný Xbox One.
PS4 Pro je podstatne väčšia ako PS4 a PS4 Slim, nakoľko sa musel vytvoriť väčší priestor pre chladenie výkonného hardvéru. Riešením bolo pridanie ďalšej vrstvy, preto nepôsobí tak elegantne ako Xbox One S.

Ovládanie

Mierne vylepšený je herný ovládač Xbox One S, ktorý sa pohodlnejšie drží v rukách, na rozdiel od Xbox One, pribudol aj vstavaný konektor na slúchadlá. Herný ovládač na PS4 Pro je v podstate rovnaký ako pri PS4. 

 

Spätná kompatibilita

PS4 Pro rovnako aj Xbox One S sú spätne kompatibilné hry so všetkými hrami svojich predchodcov, a to PS4 a Xbox One. Mnohé z nich budú upravené tak, aby podporovali vyššie rozlíšenie, to sa týka výhradne PS4 Pro, iným hrám pribudne aj HDR grafika. Na takéto „vylepšenie“ si nemusíte kupovať nové disky k už kúpeným hrám.   

Virtuálna realita

PS4 Pro je oveľa lepšie vybavená pre možnosti hrania vo virtuálnej realite, a to vďaka súprave headsetu PS VR než je to u pôvodnej PS4. Zatiaľ si budete musieť odrieknuť hranie vo virtuálnej realite v 4K alebo HDR, pretože procesorová jednota PS VR nedokáže spracovať ani jednu z týchto nových technológií zobrazenia.


Xbox One S v súčasnosti nepodporuje žiaden druh virtuálnej reality vo forme headsetu. Všetko by mal vyriešiť príchod novej konzoly Xbox Scorpio, podporujúcej aj virtuálnu realitu, a to koncom roka 2017.

Hry

V tomto bode existuje pre PS4 Pro niekoľko kľúčových rozdielov. Patrí medzi ne vyššia a stabilnejšia snímková frekvencia, ale tiež možnosť hrať v HDR a v natívnom rozlíšení 4K. Lepšie grafické spracovanie PS4 Pro spôsobilo aj oveľa lepšie vybavenie pre PS VR než súčasné PS4.

Jediný rozdiel pre majiteľov Xbox One S je ten, že budete môcť využiť funkcie HDR z hier, ktoré ho podporujú (napr. Gears of War 4, Forza Horizon 3).

Pre obe herné konzoly platí možnosť kompatibilného hrania multiplayera so svojimi konzolovými predchodcami. Xbox One hráči môžu hrať s hráčmi Xbox One S, to isté platí aj pre PS4 a PS4 Pro.

Cena

PS4 Pro, vzhľadom na svoj výkon, je cenovo drahšou hernou konzolou ako Xbox One S. Pri rovnakej veľkosti úložného priestoru (1 TB) je cenový rozdiel medzi nimi cca 50 eur.

Verdikt

Herná konzola PS4 Pro ponúka obrovský výkon, ktorá vám umožní hrať hry v aktuálne najvyššom 4K rozlíšení, samozrejme, budete k tomu potrebovať 4K televízor. Síce Xbox One S takéto rozlíšenie v hrách nepodporuje, ale zato ju môžete plnohodnotne využiť ako 4K Ultra HD Blu-ray prehrávač. To už bude len na vás, čomu dáte väčšiu váhu pri výbere.  

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.