Samočistiace rúry: Katalýza, Pyrolýza a EcoClean

Rúra by sa mala čistiť po každom použití, realita v domácnostiach je však iná. Po dobrom obede sa to do toho skrátka naozaj nikto nehrnie. Našťastie vám pomôžu samočistiace rúry, ktoré urobia veľkú časť práce za vás. Na trhu nájdete niekoľko druhov: rúry katalytické, pyrolitické či s funkciou EcoClean a každá má svoje špecifiká.

Počas pečenia pri vysokých teplotách sa malé čiastočky jedla zhromažďujú na dne, roštoch, podperách, skle, jednoducho všade vo vnútri rúry. Z jednotlivých pokrmov pri pečení vyprskáva tuk, prípadne sa sem-tam čosi vyleje a pri každom pečení sa tieto zvyšky ďalej pripaľujú. Nečistoty v rúre ovplyvňujú celý proces pečenia. Špinavé dvierka neustále otvárate, aby ste skontrolovali, či je jedlo hotové. To môže viesť k nerovnomernému pečeniu a k predĺženiu času prípravy. Dĺžku pečenia predlžujú aj zanesené vrstvy špiny na stenách rúry.

 

trouba_do textu

Katalytické čistenie rúry: S mastnotou si poradí jedinečný povrch
 

Vstavané rúry s katalytickým čistením majú na stenách katalytické vložky so špeciálnym povrchom, ktorý do seba mastnotu vstrebá, a tak sa rúra pri pečení nezašpiní. Katalytické čistenie sa spúšťa už pri teplotách od 150 °C, najúčinnejšie je pri teplote 220 °C a viac.


Rúra s katalytickou funkciou sa síce pri každom použití čistí sama, ale výrobcovia odporúčajú jej samočistiacu funkciu raz za čas podporiť ešte naviac spustením samostatného programu katalytického samočistenia. Niektoré rúry majú pod týmto názvom ukrytý špeciálny program, ktorý ich nahreje na 250 °C v rozmedzí od 30 – 90 minút. Po uplynutí tejto doby a vychladnutí rúru vytrite.


Pokiaľ žiaden špeciálny program čistenia na rúre nevidíte, vystačíte si s programom klasického pečenia s horným a dolným ohrevom na 250 °C, ktorý spustíte približne na jednu hodinu. Uvedené časy a hodnoty si overte v návode, pretože sa môžu u každého výrobcu líšiť. Po uplynutí programu a vychladnutí už postačí rúru pretrieť mokrou handrou.
 

Katalytické čistenie krok za krokom:

 

 

 • Z rúry vyberte všetky rošty i podpery – počas čistenia v nej nesmie nič ostať, inak by sa zabudnuté veci mohli poškodiť.
 • Vyčistite dno a sklo rúry – postačí mokrá handra na zotretie tej najväčšej špiny z dna a dvierok. Do úplného vyčistenia skla sa pustite až po ukončení programu.
 • Vyberte program na katalytické čistenie – pokiaľ rúra špeciálny program má. Ak ho nemá, nastavte ju na horný a dolný ohrev na 250 °C po dobu približne jednej hodiny.
 • Mastnota samovoľne zoxiduje – pri teplote 250 °C dochádza vďaka špeciálnemu povrchu rúry k najefektívnejšiemu vypaľovaniu nečistôt a tukov.
 • Rúru ľahko utrite handrou – len čo rúra vychladne, stačí ju zľahka vyčistiť. Nemusíte používať žiadne chemické čistiace prostriedky. Nakoniec môžete doleštiť sklo na dvierkach.

Dobre vedieť
Katalytické vložky majú svoju životnosť, tuky nedokážu absorbovať donekonečna. Počítajte s výmenou každých 4 – 5 rokov.

Pyrolitické čistenie rúry: Špina sa spáli na uhoľ

Vstavané rúry s pyrolitickým čistením si s nečistotou poradia pomocou extrémne vysokej teploty (dosahuje 500 °C), ktorá spáli všetky tuky a usadeniny doslova na uhoľ. Po vychladnutí rúry vezmite do ruky handru a zotrite popol, ktorý sa pri pyrolýze vytvoril.
Nakoľko k čisteniu dochádza pri vysokej teplote, sú všetky rúry s pyrolitickým čistením vybavené tepelnou ochranou, aby sa vonkajšie rukoväte a sklo veľmi nezahrievali.


Z bezpečnostných dôvodov sa počas pyrolitického čistenia dvierka na rúre zablokujú, kým teplota neklesne na výrobcom stanovenú hodnotu. Prípadne sú vonkajšie časti novších typov rúr s pyrolitickým čistením dobre odizolované a nedochádza k tak vysokému zahriatiu rukovätí a dvierok. Napríklad teplovzdušná rúra Siemens má vrstvenú konštrukciu, čím vonkajšie dvierka izoluje od tepla vo vnútri, takže rúčka ostáva na dotyk vždy chladná. Technológia udržuje teplotu vonkajších dvierok na úrovni okolo 40 °C.

Pyrolitické čistenie krok za krokom:

 

 

 • Z rúry vyberte všetky rošty i podpery – vysoká teplota by ich mohla zničiť.
 • Zľahka utrite dno a sklo rúry.
 • Spustite program pyrolitického čistenia.
 • Pyrolýza premení všetky nečistoty na popol.
 • Po vychladnutí rúru utrite vlhkou handričkou.

 

Čistenie pyrolýzou je ideálne opakovať raz za 2 – 3 mesiace, závisí od miery znečistenia.

Dobre vedieť: Vysoká teplota potrebná na aktiváciu pyrolýzy znamená aj vyššiu spotrebu energie. Časopis D Test testoval tri rúry s pyrolitickým čistením a zistil, že náklady sa pohybujú od cca 0,54 € po 1,29 € pri 180-minútovom programe. Výpočet vychádzal z ceny 0,2 €/kWh.

 

Rúry s funkciou EcoClean: Para v hlavnej úlohe


Podstatou tohto spôsobu samočistenia je uvoľnenie špiny a mastnoty na stenách rúry pomocou vodnej pary. Z vašej strany si však vyžaduje väčšie zapojenie. Čistenie vstavanej rúry s funkciou EcoClean spočíva v tom, že do hlbokého pekáča alebo plechu nalejete približne pol litra vody, vložíte ho do rúry a spustíte špeciálny program. Pri každom type rúry sa volá inak napr. EcoClean, čistenie parou....
Po jeho dokončení je nutné rúru dočistiť handrou a čistiacim prostriedkom.

Dobre vedieť: U niektorých rúr nebudete potrebovať ani pekáč či inú externú nádobu, majú totiž v sebe zabudovanú nádržku na vodu. Stačí ju naplniť a zapnúť program parného čistenia.

 

Čistenie s funkciou EcoClean krok za krokom:

 

.

 • V rúre môžete nechať rošty aj podpery.
 • Vložte do rúry plech a naplňte ho 0,5 l vody.
 • Spustite program EcoClean.
 • Para uvoľní nečistoty a mastnotu.
 • Po skončení programu rúru vyčistite - vodná para špinu povolila, pôjde to ľahšie.


Porovnanie funkcií katalytického, pyrolitického a EcoClean čistenia

 

Katalytické čistenie

Pyrolitické čistenie

Funkcia EcoClean

Spôsob

Pomocou katalytických vložiek dochádza k rozkladu tuku

Vysoká teplota premení nečistoty na popol

Nečistoty zmäkčuje para

Teplota

150 – 250 °C

500 °C

50 – 90 °C

Účinnosť

Nutnosť vyčistiť dvierka a dno rúry samostatne

Odstraňuje čerstvé aj staré nečistoty

Zmäkčuje nečistoty, nutnosť dočistenia

Životnosť

4 – 5 rokov pre katalytické vložky

Životnosť ako u rúry

Životnosť ako u rúry

Použitie čistiacich prostriedkov

Je to možné

Nie je potrebné

Nevyhnutné

 

V tejto akcii je 0 produktov