Ako vybrať práčku

Ako vybrať práčku

Moderná práčka by mala patriť do života všetkých ľudí, ktorí si chcú naplno užiť svoj voľný čas. Vďaka technológiám sa vie o oblečenie dokonale postarať. Každým rokom sú pritom automatické práčky k odevom čoraz šetrnejšie.

Rýchly sprievodca pri výbere práčky

  • Ak chcete mať práčku umiestnenú v kúpeľni a veľa miesta v nej nie je, rozhodne sa oplatí zvoliť si spotrebič s hĺbkou 40 centimetrov (SLIM vyhotovenie) a vrchným plnením v prípade, ak v miestnosti nie je priestor na otvorenie dvierok spredu plnenej práčky, keďže už aj tie sa dajú nájsť v SLIM vyhotovení. Pri zvrchu plnenej práčke sa dokonca ani netreba zohýbať pri nakladaní bielizne do nej.
  • Bočné plnenie sa hodí do väčších kúpeľní, či kuchýň. Jednoducho tam, kde je priestor na otvorenie dvierok.
  • Pre jednotlivcov úplne postačuje práčka s veľkosťou bubna, do ktorého sa zmestí 5 kilogramov bielizne.
  • Pokiaľ sa pre práčku rozhoduje štvorčlenná rodina, zvlášť s malými deťmi, určite sa oplatí všimnúť si spotrebiče, ktoré naraz operú aj 7 kilogramov bielizne.
  • Pre športovcov s outdorovým funkčným oblečením môže byť veľmi užitočná funkcia, ktorá v záverečnom cykle prania odevy impregnuje látkou proti vode a premokaniu.
  • Ak uvažujete aj o kúpe sušičky odevov, veľmi vysoké otáčky pri odstreďovaní nie sú v tomto prípade dôležité. Iba ak by ste chceli bielizeň už len jemne dosušiť a minúť tak v sušičke menej elektrickej energie.

Základné parametre pri výbere práčky

Umiestnenie

Pri zariaďovaní domácnosti sa najskôr treba rozhodnúť, či chceme mať práčku voľne stojacu, napríklad v kúpeľni, práčovni, či v kuchyni, alebo by mohla byť zabudovaná – teda tvoriť nenápadnú súčasť nábytku. Zabudované spotrebiče sú samozrejme cenovo náročnejšie.

Objem/Hmotnosť

Kapacita bubna tvorí jeden zo základných parametrov pri kúpe práčky. V kilogramoch sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kg. Väčší bubon vyperie síce viac bielizne naraz, no pokiaľ bývate sami, jeho kapacitu príliš nevyužijete.

Väčšie kapacity bubna sa odporúčajú pre viacčlenné rodiny. Vo väčšej práčke sa ale dajú vyprať i veľké kusy bielizne, ako napríklad deky, vankúše, či paplóny.

Väčší bubon znamená aj väčšiu spotrebu elektrickej energie. Viacerí výrobcovia však využívajú technológie (napríklad 6.zmysel), ktoré sa postarajú o to, aby práčka spotrebovala len také množstvo energie, ktoré zodpovedá objemu bielizne uloženej reálne v bubne.

Plnenie práčky

V prípade plnenia je rozumné myslieť na to, koľko miesta máte k dispozícii. Ak si vyberiete práčku s predným plnením, potom si musíte byť istí, že pred práčkou bude priestor na otváranie dvierok jej bubna.

  • Vrchné plnenie – práčky sa hodia do menších priestorov a majú štandardizovaný rozmer 85 x 40 x 60 cm. Kapacita ich bubna sa zvyčajne pohybuje medzi 4 – 6 kg. Vyberanie vecí je z tohto typu práčky jednoduchšie, pokiaľ ide o zohýbanie sa. Práčka potrebuje priestor na otváranie smerom nahor. To znamená, že si na ňu nemôžete odkladať rôzne veci ako sa to dá pri spredu plnenom spotrebiči.
  • Predné plnenie – práčky tohto typu majú väčšiu kapacitu ako zvrchu plnené práčky. Vmestí sa sem až 12 kg bielizne. Poskytuje i úložný priestor, keďže sa na ňu dá uložiť viacero vecí. Štandardné rozmery sú 60 x 85 x 60, no nájdu sa aj takzvané „SLIM“ verzie s hĺbkou 32, 40 či 45 cm. Uhol otvárania je zvyčajne plných 180 stupňov. Takéto práčky majú lepšiu stabilitu a väčší otvor.

Energetická trieda

Práčku si dnes možno vybrať z rozmedzia energetických tried od A až po G. Samozrejme práčky označené písmenami zo začiatku abecedy sú šetrnejšie. Moderná práčky by teda mala patriť do energetickej triedy „A“. Táto trieda sa potom ešte rozlišuje aj znamienkami „+“. Vyšší počet plusov je len výhodou. Energiu šetriaca trieda „A“ s troma plusmi sa považuje za najšetrnejšiu.

Ďalšie parametre výberu práčky

Motor

  • Uhlíkový motor – ide o klasický motor, kedy je bubon poháňaný remenicami. Je rokmi overený, znesie vysoké záťaže a je aj lacnejší. Má však viacero komponentov, čo zvyšuje riziko kazovosti. Pri odstreďovaní vibruje a býva hlučnejší. Rovnako má vyššiu spotrebu energií a menšiu účinnosť.
  • Invertorový motor (tzv. bezuhlíkový) - má otáčky riadené elektronicky. Rozmerovo je menší i ľahší a môže mať dva typy. Buď roztáča bubon remenicou alebo je zavesený priamo na bubne a vtedy sa nazýva Direct Drive, teda motor s priamym pohonom. Výrobcovia mu poskytujú až 10-ročnú záruku. Na počiatku však treba trochu väčšiu investíciu.

Počet otáčok odstreďovania

Spravidla sa počet otáčok nachádza v rozmedzí 600 až 2000 v priebehu minúty. Platí priama úmera : čím je tento počet vyšší, tým suchšia bude bielizeň po vybratí. Na druhej strane, oblečenie býva vtedy viac pokrčené a ťažšie sa žehlí.

Počet otáčok závisí od druhu bielizne. Zvyčajne ho predvolíme v rámci programu, ktorý sme si vybrali na prací cyklus. Pri jemných materiáloch sa dá odstreďovanie i vypnúť, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Počet otáčok sa môže voliť aj v zvislosti od toho, či budete bielizeň sušiť v sušičke alebo ho budete žehliť. Pri následnom sušení v sušičke je lepšie zvoliť otáčky trochu vyššie, teda od 1,200 do 1,400 otáčok za minútu. Lepším vysušením v práčke sa totiž zníži spotreba elektrickej energie v sušičke, keďže bude bielizeň sušiť kratší čas. Ak však plánujete bielizeň vždy po opratí žehliť, stačí vyberať spotrebič s otáčkami v rozmedzí 800 až 1000 za minútu.

Plynulé riadenie otáčok zabezpečí, aby sa bielizeň postupne rovnomerne rozložila po obvode bubna a až potom sa spustí rýchle odstreďovanie.

Poistka proti úniku vody

Je to funkcia, ktorá má v závislosti od výrobcu viacero názvov (Aqua Stop, Aqua Safe či Water Safe). Ide však o jedno a to isté, zabezpečiť, aby sa pri poruche, či náhodnom poškodení práčky, voda nedostala von.

Preto sú tu systémy, ktoré snímajú hladinu vody v zbernej nádobe pod práčkou. Sem steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky. Vtedy sa prívod vody zastaví elektromagnetickým ventilom, ktorý sa nachádza na prívodovej hadici.

Iný typ zase sníma, či sa voda nachádza v dvojitej prívodnej hadici. Tým ju chráni pri poškodení.

Hlučnosť

S vývojom technológií sa znižuje úroveň hluku pri praní (odstreďovaní). Práčky môžu obsahovať rôzne podporné systémy na to, aby bol zabezpečený čo najtichší chod. Môže ísť o tichší nočný režim, prípadne môže práčka obsahovať systém aktívnej vyváženosti, ktorý zariadi tichý priebeh a maximálnu stabilitu práčky.

Doplnkové funkcie pre výber práčky

Voľba programov

Zaujímavosťou je, že v rámci programov nie je najdôležitejšie ich množstvo. Preferuje sa, aby pracie programy skôr zohľadňovali zloženie vašej domácnosti. V prípade, že máte deti, je určite výhodné mať programy zabezpečujúce antibakteriálnu ochranu. Ak ste prevažne športovo založený, potom privítate program „Športová bielizeň“ či voľbu prania outdoorového oblečenia s jeho následnou impregnáciou proti vode. Existujú však i špeciálne pracie programy pre alergikov, prípadne pre malé deti, ktoré bielizeň dôkladne vyplákajú od pracích prostriedkov.

Okrem klasických programov pre vlnu, bavlnu, či syntetické materiály je tu však i zopár prídavkov pre pranie záclon, hodvábne materiály alebo i programy bojujúce proti pokrčeniu. Bubon sa vtedy totiž po skončení cyklu ešte niekoľkokrát otočí a bielizeň sa mierne vyrovná.

Prítomnosť množstva senzorov zabezpečí viaceré funkcie ako riadenie množstva peny. Elektronický senzor sa postará o to, aby práčka počas odstreďovania príliš nevibrovala a senzor zabezpečí práčku i proti preťaženiu bubna.

Ovládanie

Práčka môže disponovať dvoma druhmi ovládania. Tým starším je ovládanie pomocou mechanických tlačidiel a otočného prepínača. Toto ovládanie sa považuje za intuitívne, nakoľko každé tlačidlo reprezentuje jednu funkciu. Táto verzia ovládania je lacnejšia, no chýbajú v nej doplnkové funkcie, ktoré si môžete navoliť pri práčkach s displejom. Napríklad nemôžete skrátiť čas o pár minút, či nastaviť oneskorený štart.

Modernejším typom je voľba funkcií pomocou tlačidiel a displeja, alebo iba pomocou dotykového displeja. V tomto prípade sa zvýšia možnosti práčky, pretože displej poskytuje i priestor na úpravu hodnôt v rámci zvolených programov.

LCD displej môže byť teda dotykový. Podáva informácie o priebehu prania, o zostávajúcom čase, o potvrdených voliteľných funkciách, ale aj o pridanom škrobení. Výhoda v podobe prehľadnosti sa však na začiatku preukáže v podobe vyššej investície.

Sušičky

Existujú i práčky so sušičkami, ktoré sú síce cenovo náročnejšie, no poskytujú výhodu v podobe suchej bielizne. Takéto riešenie je výhodné pre malé bytové priestory, kde by sa naraz práčka aj sušička nezmestila. O týchto spotrebičoch sa však dozviete viac v kategórii „Sušičky“. Treba však zdôrazniť, že samostatná sušička je výhodnejšia, najmä z pohľadu množstva bielizne, ktoré sa do nej dostane a tiež z pohľadu kvality sušenia bielizne.

WiFi

Áno, už aj práčky môžu byť pripojené k internetu. Slúži to na rozhranie wifi. Rovnako je toto rozhranie použiteľné aj pre spárovanie práčky a inteligentného telefónu, na ktorom môžete vidieť v akej časti pracieho cyklu je váš spotrebič a teda či už náhodou netreba vyvešať. Z mobilného telefónu však môžete svoju práčku a nastavovať. Hoci sa teda na prvý pohľad môže zdať Wifi v práčke pritiahnuté za vlasy, funkcia je to naozaj zaujímavá a prináša dokonalý prehľad o fungovaní a nastavovaní práčky.

Automatické dávkovanie pracích prostriedkov

Moderná funkcia najmä pre moderných mužov, ktorým dávkovanie pracích prostriedkov veľa nehovorí. Vďaka funkcii sa o všetko postará samotný spotrebič, ktorému treba jeho nádržky na pracie prostriedky len priebežne dopĺňať. Ich dávkovanie určuje vďaka technológiám aj na základe znečistenia bielizne. Touto funkciou disponujú iba najvyššie navyššie modely, pričom ani u nich to nie je vždy pravidlom.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie