Inteligentná práčka: Uľahčite si život vďaka najnovším technológiám

Inteligentná práčka: Uľahčite si život vďaka najnovším technológiám

Ovládajte svoju práčku mobilom i vy – stačí si jednoducho v aplikácii nastaviť program, rýchlosť otáčok, teplotu vody a ideálny čas prania. Inteligentná práčka vám uľahčí pranie a o všetko sa sama postará.

Pripravili sme pre vás pár užitočných tipov, ako správne vybrať inteligentnú práčku do vašej domácnosti, kedy padne vhod práčka so sušičkou a ktoré funkcie vám uľahčia pranie.

Smart domácnosť: Výhody inteligentnej práčky

Koncept smart domácnosti (často sa jej hovorí aj inteligentná domácnosť či smart home) alebo aj ovládania domácich spotrebičov prostredníctvom smartfónu, sa stáva čoraz populárnejším. Ak aj vy uvažujete nad postupným zriaďovaním smart domácnosti, potom je inteligentná práčka pre začiatok tou najlepšou voľbou.

Snáď budete súhlasiť, že práčka predstavuje jeden z najdôležitejších domácich spotrebičov, ktorý dokáže ušetriť množstvo času a námahy. Navyše, vďaka inteligentnej práčke dokážete optimalizovať i spotrebu vody a elektrickej energie.

Inteligentná práčka vám tiež umožní lepšie si načasovať príchod k čistej bielizni. Väčšina práčok, vrátane tých klasických, bežne ponúka užitočnú funkciu odloženého štartu, vďaka ktorej si pohodlne môžete nastaviť začiatok pracieho cyklu. To si však vyžaduje vašu fyzickú prítomnosť.

Inteligentnú práčku stačí jednoducho naplniť, pričom zapnúť ju môžete odkiaľkoľvek. Práčku hravo spustíte prostredníctvom aplikácie v tablete či telefóne. Napríklad ešte z práce si môžete pranie naplánovať tak, aby ste sa po príchode domov vrátili k čerstvo vypratej bielizni.

Praktická aplikácia vás nielenže upozorní na rôzne technické problémy, ale tiež navrhne ten najvhodnejší program pre vašu bielizeň.

inteligentna pracka text

Základné parametre pri výbere inteligentnej práčky

Už dávno neplatí, že inteligentná práčka patrí medzi drahé spotrebiče s vysokou obstarávacou cenou – dnes bez problémov zoženiete spoľahlivý model bez toho, aby ste zaň zaplatili celý majland. Aj lacnejší variant inteligentných práčok možno pohodlne ovládať mobilom a ponúka množstvo užitočných funkcií. Jednotlivé zariadenia sa však od seba líšia v parametroch. Napríklad v schopnosti dávkovať množstvo pracieho prostriedku a vody, energetickej triede, počte pracích programov či rýchlosti otáčok.

Aby vám práčka priniesla čo najväčšie pohodlie a zabezpečila dokonalú čistotu bielizne, pripravili sme pre vás prehľad základných parametrov, ktoré sa oplatí pri výbere práčky sledovať.

  • Možnosť ovládania práčky cez aplikáciu – smart práčky možno jednoducho ovládať pomocou aplikácie z mobilného telefónu či tabletu takmer odkiaľkoľvek. Práčku môžete na diaľku zapnúť alebo skontrolovať spotrebu energie a vody – postačí pripojenie na internet. Niektoré aplikácie vám navyše umožnia vybrať ten najideálnejší prací program pre vašu bielizeň.
  • Energetická trieda – v marci 2021 došlo v celej EÚ k zmene pôvodnej podoby energetických štítkov. Zmizlo označenie so znamienkom „+“ a prešlo sa k jednoduchšej škále písmen A až G. Tie najúspornejšie spotrebiče tak spadajú do kategórie A. Pri inteligentných práčkach je dobré vybrať zariadenie v čo najúspornejšej energetickej triede – kvôli pripojeniu na internet totiž inteligentné práčky spotrebujú o niečo viac energie ako tie klasické, avšak časom sa vyššia počiatočná investícia vráti v nižších prevádzkových nákladoch.
  • Pridanie zabudnutej bielizne v priebehu pracieho cyklu – zablúdené kúsky bielizne už nemusíte prať až v ďalšej várke, a to vďaka šikovnej funkcii pridania bielizne počas pracieho cyklu – zabudnutú bielizeň tak môžete pridať kedykoľvek bez toho, aby ste museli prerušiť prací cyklus.
  • Detská poistka – detská poistka, ktorou vypnete všetky tlačidlá, vám určite padne vhod, keď máte doma malé deti.
  • Automatické dávkovanie pracích prostriedkov – ďalšia skvelá funkcia, ktorá vám ušetrí čas aj námahu. Vďaka nej sa už nemusíte zaoberať neustálym doplňovaním pracieho prostriedku. Práčka automaticky sama vyhodnotí jeho optimálne množstvo pre každú várku bielizne. Zásobník (dávkovač) tak stačí raz za čas naplniť a práčka vás sama automaticky upozorní, keď príde čas na jeho ďalšie doplnenie.
  • Tichý a výkonný motor – resp. invertorový motor. Ide o typ elektrického motora, ktorého prednosťou je nielen dlhšia životnosť, väčší výkon, nižšia hlučnosť, ale v porovnaní s klasickými motormi v ňom nedochádza k nechcenému treniu a iskreniu. Súčiastky sa teda neopotrebujú tak rýchlo. Bežná záruka takéhoto motora je 10 rokov.
  • Dokonale čistá bielizeň – užite si ešte čistejšiu bielizeň, a to vďaka aktívnym bublinám a pare. Para preniká hlboko do vlákien, a tak eliminuje vírusy, baktérie, nečistoty a rôzne alergény.

Inteligentná práčka so sušičkou: Pranie a sušenie v jednom

Inteligentná práčka so sušičkou nielenže šetrí miesto, ale poskytne vám i maximálny komfort pri praní bielizne. Okrem toho, že ju môžete ovládať na diaľku, a tak mať o všetkom dokonalý prehľad, nemusíte sa obávať ani toho, že vypratú bielizeň nestihnete včas vytiahnuť. Okrem pracieho cyklu stačí nastaviť aj sušenie bielizne a inteligentná práčka so sušičkou sa už sama o všetko postará. Inteligentné práčky so sušičkou, v porovnaní so samostatne stojacimi sušičkami, ale zvládnu vysušiť menej bielizne, čo patrí k ich malej nevýhode.

Do domácností s väčším počtom osôb je ideálna práčka so sušičkou s kapacitou sušenia 6 – 9 kg.

Podobne ako s práčkou, tak aj so sušičkou si môžete užiť kopec užitočných programov a funkcií, ako napríklad sušenie studeným vzduchom, rôzne ekologické programy, no pri vybraných modeloch si môžete počas sušenia zvoliť aj požadovaný stupeň suchosti bielizne – od mierne vlhkého až po extra suché. 

Sušička padne vhod najmä v domácnostiach s malými deťmi, kde väčšinou práčka ide na maximum – kombinovaná práčka so sušičkou tak dokáže rodičom ušetriť množstvo času a námahy.

Sušičku ocenia aj milovníci a majitelia domácich miláčikov, ktorí sa chlpov na oblečení nevedia zbaviť ani praním.

Užite si oblečenie bez zbytočných chlpov a vsaďte na sušičku. Nezabudnite však, že dôležité je pravidelné čistenie filtrov a všetkých častí zariadenia, kde sa chlpy z domácich miláčikov zvyknú usádzať.

TIP: Zaobstarajte si aj ostatné smart domáce spotrebiče, ako napríklad inteligentné chladničky, inteligentné umývačky riadu či inteligentné vysávače.