Ako vybrať počítačový zdroj?
Počítačový zdroj sa stará o napájanie počítača a zároveň tvorí prvú a najdôležitejšiu líniu ochrany. Chráni pred radom nebezpečných situácií súvisiacich s napájaním. Kvalitný zdroj dokáže ochrániť nielen váš počítač, ale v extrémnych prípadoch aj ďalší majetok. Ak teda existuje komponent, na ktorom by sa v počítači rozhodne nemalo šetriť, je to práve zdroj.

O čom sa dočítate:
- Základné funkcie
- Výkon
- Certifikácia
- Štandardy
- Konektory
- Modularita
- Chladenie a hlučnosť
- Kvalita a spoľahlivosť
- Ceny počítačových zdrojov
Základné funkcie počítačového zdroja
Primárna funkcia počítačového zdroja (PSU) je jednoduchá – previesť striedavý prúd (AC) vo vašej zásuvke na jednosmerný prúd (DC) a napájať zvyšok systému. Štandardne zdroj vykonáva transformáciu napätia 230 V AC na 12 V, 5 V a 3,3 V DC, kedy každá úroveň napätia napája iné komponenty v PC. Úroveň 12 V slúži na napájanie najvýkonnejších komponentov, ako sú procesory a grafické karty, 5 V a 3,3 V sú určené pre menej náročné zariadenia ako napríklad USB, harddisky atď.
Druhou funkciou PSU je ochrana proti nežiaducim účinkom elektriny, najčastejšie prepätiu, ale aj skratu či podpätiu.

Hlavné parametre počítačových zdrojov:
- Výkon udávaný vo wattoch (W).
- Certifikácia, ktorá značí, aká je ich efektivita a elektrická strata.
- Formát, ktorý označuje ich štandard, a hlavne fyzickú veľkosť.
- Modularita, teda či je ich kabeláž pevne pripevnená alebo odnímateľná.
Počítačové zdroje ďalej obsahujú rôzne funkcie ako Zero RPM režim, rozšírené možnosti elektrickej ochrany či napríklad RGB. Ich použitie úzko súvisí s cenou.
Výkon počítačového zdroja
Výkon počítačového zdroja je jeho najdôležitejším parametrom. Výber PSU prispôsobujeme tomu, aká je celková spotreba počítača pri plnej záťaži.
Kancelárske a bežné domáce PC
Pri kancelárskych a bežných domácich počítačoch slúžiacich na prehliadanie webu, nepredpokladáme prítomnosť dedikovanej grafickej karty, ktorá má podstatný vplyv na spotrebu. Taktiež predpokladáme, že tieto PC nemajú príliš výkonné procesory s vysokou spotrebou. Budú nám tak bohato stačiť najslabšie zdroje s výkonom zhruba od 350 do 400 W.

Herné PC a pracovné stanice
Pri herných počítačoch a pracovných staniciach už väčšinou predpokladáme prítomnosť dedikovaných grafických kariet a výkonnejších procesorov. Výkonnostné úrovne zdrojov teda priradíme k jednotlivým triedam procesorov a grafických kariet. Na tieto triedy sme sa pozreli v predchádzajúcich článkoch o procesoroch a grafických kartách.
- Vstupná herná trieda – do 500 W: Kombinácia grafických kariet ako RTX 3050 či RX 7500 s procesormi Intel i3 alebo staršími AMD Ryzen 5.
- Základná herná trieda – okolo 550 W: Kombinácia grafických kariet RTX 5060 či RX 9060 XT s procesormi Intel i5 alebo AMD Ryzen 5.
- Stredná herná trieda – 600 – 750 W: Kombinácia grafických kariet RTX 5070 či RX 9070 s procesormi Intel i5 alebo AMD Ryzen 5.
- Vyššia herná trieda – 800 – 900 W: Kombinácia grafických kariet RTX 5080 s procesory Intel i7 a AMD Ryzen 7 s technológiou X3D.
- Najvyššia herná trieda – 1 000+ W: Grafické karty RTX 5090 s procesormi Intel i7/i9 a AMD Ryzen 7/9 s technológiou X3D.

Ide čisto o orientačné hodnoty. Je možné spraviť aj jednoduchý výpočet podľa nasledujúcich pravidiel:
- Spotreba procesorov sa pohybuje približne od 65 W (pri najnižšej triede) až do 250 W (pri tých najvýkonnejších).
- Dedikované grafické karty spotrebujú okolo 150 W pri základných herných modeloch a takmer až 600 W pri najvýkonnejších modeloch.
Spočítajte spotrebu oboch týchto komponentov a následne pridajte ďalších cca 30 %, potom zaokrúhlite na najbližšie stovky.
Ako modelový príklad si vezmeme procesor Intel Core i5 14600KF, ktorého udávaná spotreba je 181 W a grafickú kartu NVIDIA RTX 5070 so spotrebou 250 W. Po spočítaní nám vyjde hodnota 431 W. Po pridaní 30 % vyjde hodnota 560 W a tú zaokrúhlime na 600 W. Samotná NVIDIA udáva pre istotu odporúčaný výkon 650 W.
Ak má váš počítač papierovú spotrebu 560 W neznamená to, že ju bude mať neustále. Táto spotreba je udávaná pri maximálnom zaťažení komponentov, tzn. ak na PC hráte či používate náročné aplikácie (a ani v týchto prípadoch to nutne neznamená, že sú všetky komponenty rovnomerne zaťažené na 100 %). Napríklad bežný stolný počítač môže mať spotrebu od 50 – 100 W pri minimálnom zaťažení a pri úkonoch ako sledovanie videí či práca vo Worde môže zaťaženie prekročiť len niečo málo cez 100 W. Veľmi preto záleží na okolnostiach a fakt, že ak kúpite najvýkonnejšie herné komponenty neznamená to automaticky, že pri nenáročných úkonoch budete mať vyššiu spotrebu, ako má počítač stavaný pre kancelársku prácu.

Je dobré pamätať ešte na jednu vec – počítačové zdroje sú jedným z najspoľahlivejších komponentov v počítači a často slúžia dlhé roky. Ak upgradujete počítač, môže sa stať, že vymeníte ostatné komponenty a ako jediný pôvodný vám zostane zdroj. Ak plánujte upgradovať PC, je dobré hneď zo začiatku investovať viac peňazí do kvalitného a pokojne aj výkonnejšieho zdroja než aktuálne potrebujete.
Kvalitnejšie počítačové zdroje majú aj veľa ďalších výhod oproti lacnejším modelom a na tie najdôležitejšie sa pozrieme v nasledujúcich kapitolách.

Certifikácia
Jedným z najdôležitejších ukazovateľov kvality zdroja je ich certifikácia energetickej účinnosti, teda aká je ich efektivita pri transformácii zo striedavého prúdu na jednosmerný a aké sú tepelné straty.
Zďaleka najrozšírenejšou certifikačnou autoritou počítačových zdrojov je združenie 80 Plus. To udeľuje hodnotenie na základe niekoľkých stupňov efektivity zdroja v závislosti od zaťaženia zdroja. Každý zdroj, ktorý úspešne prejde certifikáciou, je následne označený známkou 80 PLUS a úrovňou, ktorú dosiahol. Certifikované úrovne sú nasledujúce:
| Zaťaženie zdroja | 10 % | 20 % | 50 % | 100 % | |
| Úroveň | Známka | ||||
| 80 PLUS |
|
82 % | 85 % | 82 % | |
| 80 PLUS Bronze |
|
85 % | 88 % | 85 % | |
| 80 PLUS Silver |
|
87 % | 90 % | 87 % | |
| 80 PLUS Gold |
|
90 % | 92 % | 89 % | |
| 80 PLUS Platinum |
|
92 % | 94 % | 90 % | |
| 80 PLUS Titanium |
|
90 % | 94 % | 96 % | 94 % |
Príklad: Ak chce zdroj dosiahnuť certifikáciu 80 PLUS Gold, musí pri 20 % zaťaženia dosiahnuť 90 % efektivity, tepelné straty tak môžu dosiahnuť maximálne 10 %. Pri 50 % zaťaženia musí dosiahnuť efektivitu 92 %, tepelné straty môžu dosiahnuť len 8 %.
Pre väčšinu úrovní je najnižšie zaťaženie zdroja 20 %. Keďže počítačové zdroje môžu byť neefektívne, zvlášť pri veľmi nízkom napätí, tak najvyššia úroveň certifikácie Titanium ešte vyžaduje testovanie pri 10 % zaťažení.

Testovanie zdroja, ktorý prešiel certifikáciou 80 PLUS Platinum. Na grafe môžete vidieť, že počítačové zdroje sú značne neefektívne pri veľmi nízkom zaťažení.
V roku 2025 bola predstavená aj úroveň 80 PLUS Ruby, ktorá je vyššia než Titanium. Zatiaľ sa však uplatňuje iba pri zdrojoch pre serverové použitie.
Štandardy počítačových zdrojov
Počítačové zdroje nájdeme v niekoľkých formátoch; tým zďaleka najrozšírenejším je ATX. Špecifikácia ATX sa zaoberá aj zdrojmi. Prvá historická špecifikácia ATX 1.x sa už nepoužíva, aktuálne sú najrozšírenejšie verzie 2.x a 3.x. Z pohľadu fyzickej veľkosti je štandard ATX zdrojov 150 mm × 86 mm × 140 mm (šírka × výška × hĺbka), s tým, že sa hĺbka môže líšiť kvôli zahrnutiu niektorých funkcií (napríklad modulárne káble či väčšie ventilátory).

Príklad štandardného ATX zdroja od výrobcu Seasonic
Verzie ATX štandardu sú nasledujúce:
- ATX 2.x – pôvodná verzia 2.0 bola predstavená v roku 2003 a nasledujúce 2 dekády zaisťovala predtým nebývalú kompatibilitu medzi komponentami. Ďalšie roky bola predstavená séria revízií, tou poslednou bola verzia 2.53 z roku 2021.
- ATX 3.0 – predstavená v roku 2022 ako odpoveď na neustále sa zvyšujúce požiadavky na napájanie grafických kariet. Hlavným bodom sú predovšetkým prísnejšie požiadavky na napájanie GPU, lepšia ochrana proti prudkým navýšeniam odberu zo strany GPU a ďalšie...
- Novinkou je aj predstavenie špecifikácie nového 16-pinového konektora 12VHPWR, určeného práve na napájanie grafických kariet. Tento konektor však nie je povinnou výbavou, nenájdete ho preto na každom ATX 3.0 zdroji.
- ATX 3.1 – keďže konektor 12VHPWR nebol úplne spoľahlivý, prišla novšia špecifikácia s konektorom 12V-2x6. Ide však len o drobné rozdiely a staršie káble 12VHWR sú kompatibilné s novším štandardom. Ani pri tejto verzii však nemusí PSU obsahovať tento konektor.

Ďalšie zdroje odvodené od ATX
Samostatnou kategóriou sú zdroje odvodené od ATX. Ich hlavný rozdiel oproti štandardným ATX zdrojom sú fyzické rozmery. Snažia sa však väčšinou zachovať elektrickú kompatibilitu a s ňou aj konektory.

Kompaktnejší SFX počítačový zdroj
- SFX – najrozšírenejšou alternatívou ATX zdrojov sú SFX zdroje. Majú takmer rovnaké špecifikácie ako ATX po elektrickej stránke, sú však menšie. Ich veľkosť je štandardne 125 mm × 63,5 mm × 100 mm (šírka × výška × hĺbka), sú teda ideálne pre kompaktnejšie počítače. Ide o najrozšírenejšiu alternatívu ku klasickým ATX zdrojom.
- TFX – kompaktný zdroj, podobne ako SFX má rovnako elektrické vlastnosti ako ATX, ale rozdielne rozmery – 85 mm × 64 mm × 175 mm (šírka × výška × hĺbka). Objavujú sa len vzácne.
- ATX12VO – Objavujú sa však aj nové štandardy ako napríklad 12VO, kedy sa upustí od úrovní 5 V a 3,3 V a zanecháva sa iba 12 V. Všetky zariadenia, ktoré vyžadujú inú úroveň, ju potom dostávajú skrz základnú dosku, kde dochádza k transformácii z 12 V na nižšie napätie. Tieto zdroje sú úspornejšie a efektívnejšie, vyžadujú však špeciálne základné dosky, ktoré sa s týmto štandardom dokážu vysporiadať. Toto riešenie je drahšie a zatiaľ sa príliš neuchytilo. Väčšinou je možné ich nájsť len pri vopred zostavených PC od OEM výrobcov (napríklad DELL). Ak máte doma novšiu zostavu od niektorého z OEM výrobcov, skontrolujte si, či tento štandard nevyužíva náhodou práve váš počítač. Môže to totiž značne skomplikovať prípadný budúci upgrade.
Konektory
Konektory boli v článku už niekoľkokrát spomenuté, je najvyšší čas pozrieť sa na ne. Spomenutá štandardizácia ATX mala veľký vplyv na to, že v posledných dvoch dekádach nedochádzalo k veľkým zmenám na strane konektorov. Najväčšou zmenou bol práve príchod nových 16-pinových konektorov pre grafické karty pri štandarde ATX3.0.
24pin ATX napájací konektor

24-pinový napájací konektor
Najväčší zo všetkých konektorov. Ide o veľký konektor s 24 pinmi, ktorý sa zapojuje do základnej dosky. Ide o primárne napájanie systémov. Pri PSU ho nájdete 1-krát.
4/8pin CPU konektor

Napájací konektor pre CPU vo formáte 8pin
Tento konektor sa stará o priame napájanie procesora. Konektor má štandardne 8 pinov a je v polovici rozdelený na 4 + 4 piny, existuje aj vo variante len 4 pinov. Aj keď môže vyzerať rovnako ako 8pin PCI-e konektor, je dôležité dávať si pozor, aby ste ich nezamenili. Pri slabších PSU nájdete konektor 1-krát, pri PSU vyšších tried aj viackrát.
8pin/6 + 2pin PCI-e

PCI-e 6 + 2pin konektor
Štandardný konektor na napájanie PCI-e zariadení, najviac však grafických kariet. Objavuje sa vo verziách so 6 pinmi, 8 pinmi či 6 + 2 pinmi, kde 2 piny sú zvlášť. Jeden konektor zvládne dodať až 150 W. Ak má grafická karta väčší výkon, musí sa napájať z viacerých konektorov naraz. Pri najlacnejších zdrojoch nájdeme tento konektor 1-krát, pri väčšine zdrojov strednej triedy priemerne 3 – 4-krát. Najvýkonnejšie zdroje ich môžu mať aj viac.
16pin 12VHPWR a 12V-2x6
Nový štandard pre napájanie grafických kariet, často označovaný aj ako 16pin PCI-e. Dokáže dodať až 600 W. Ako už bolo spomenuté, nie je povinnou výbavou a často sa na lacnejších zdrojoch vôbec nenachádza, pri PSU strednej triedy ho väčšinou nájdete 1-krát, pri drahších PSU výnimočne aj viackrát.

Redukcia z 2x 8pin PCI-e na 16pin 12VHPWR
Napájanie týmto konektorom zatiaľ využívajú len grafické karty NVIDIA. Ak vaša grafická karta využíva 16pin, ale váš zdroj ním nedisponuje, môžete použiť redukciu, ktorá prevádza požadovaný počet 8pin PCI-e konektorov na 16pin.
SATA konektor

Napájací konektor SATA
Napájací konektor slúžiaci predovšetkým na napájanie SATA zariadení ako harddiskov, SSD v SATA formáte, ale aj iných zariadení ako rozbočovačov ventilátorov. Štandardne sa pri väčšine zdrojov nachádzajú 2 konektory.
MOLEX

Konektor MOLEX
Predtým sa používal hlavne na napájanie optických mechaník či starších harddiskov, dnes sa takmer nepoužíva. Pri väčšine zdrojov ešte jeden alebo dva konektory môžeme nájsť, niekedy sa však úplne vynecháva.
Modularita
Zďaleka nie každý potrebuje všetky konektory, ktoré počítačové zdroje ponúkajú. V dnešných časoch už málokto nájde uplatnenie pre MOLEX konektor a využitie SATA konektorov taktiež klesá. Prišlo riešenie v podobe modulárnych zdrojov, ktoré umožňujú prispôsobiť si ich našim potrebám. Dnes rozdeľujeme zdroje do 3 kategórií:
- Nemodulárne – všetky konektory sú pevne pripojené k zdroju a nie je možné ich nijak odpojiť.
- Úplne modulárne – všetky konektory sa dajú odpojiť.
- Semi-modulárne či čiastočne modulárne – základné konektory 24pin, CPU 8pin a niekoľko 8pin PCI-e konektorov sú pevne pripojené, ďalšie konektory ako viac 8pin PCI-e konektorov, SATA či MOLEX je možné dodatočne pripojiť (tento typ je relatívne vzácny a omnoho častejšie sú úplne modulárne PSU).

Nemodulárny, semi-modulárny a úplne modulárny zdroj vedľa seba
Najväčšou výhodou semi-modulárnych a modulárnych PSU je to, že môžete pripojiť len konektory, ktoré skutočne budete používať a zvyšok môžete nechať v krabici. Vo vašej počítačovej skrini nebudú zbytočne zavadzať. Ďalšou výhodou je to, že ak dôjde k poškodeniu kábla, je možné ho jednoducho vymeniť. Káble sa často menia aj z estetických dôvodov. Štandardne je väčšina káblov čierna, ale ponúkajú sa aj rôzne farebné varianty, ktoré dodávajú počítačom osobitosť. Nevýhodou je, že tento typ zdrojov je drahší.
Ešte jeden bod ku konektorom – či už konektory zapojujete do zdroja, alebo do iného komponentu, vždy sa uistite, že sú pripojené správne a sú dobre upevnené. Zle zapojený konektor môže spôsobiť skrat, poškodenie či dokonca požiar!

Chladenie a hlučnosť
Jedným z ďalších ukazovateľov kvality zdroja je schopnosť chladenia a hlučnosť. Aj keď sú počítačové zdroje relatívne efektívne pri transformácii striedavého napätia na jednosmerné, stále dochádza ku generovaniu tepla vnútri zdroja. Zdroje treba chladiť a pri ATX zdrojoch sa o to väčšinou starajú 120 mm alebo 140 mm ventilátory.
Menšie SFX zdroje používajú menšie ventilátory. Fyzika je ale neúprosná, a aj tieto ventilátory musia vedieť dostatočne chladiť zdroj, menšie ventilátory sú však menej účinné a SFX zdroje sú tak často hlučnejšie kvôli vyšším otáčkam.
Dobrou správou je, že pri zdrojoch vyššej triedy je možné často nájsť takzvaný Zero RPM režim (taktiež Hybrid mode či iné označenie podľa výrobcu). V tomto režime sa ventilátor zdroja neroztáča pri nízkom zaťažení a zdroj je pasívne chladený, nevydáva takmer žiadny hluk.

Počítačový zdroj so spínačom pre aktiváciu Zero RPM režimu
Pri montáži zdroja do skrine pamätajte na to, aby bol natočený ideálne tak, aby jeho ventilátor nenasával vzduch z počítačovej skrine. Tento vzduch je zahrievaný teplom, ktoré generuje grafická karta a procesor. Moderné skrine sú na to často pripravené a počítačové zdroje sú v nich umiestnené oddelene od ostatných komponentov.
Na hlučnosť zdrojov má vplyv ešte jeden fenomén. Pri prechode elektrického prúdu skrz cievky zdroja, dochádza k chveniu a zdroj tak môže vydávať vysokofrekvenčný zvuk, ktorý sa môže prejavovať ako nepríjemné pískanie. Tento problém majú hlavne lacnejšie zdroje a, bohužiaľ, nie je možné sa ho zbaviť. Je to jeden z dôvodov, prečo sa oplatí priplatiť si za kvalitnejší zdroj.

Kvalita a spoľahlivosť
Vzhľadom na to, akú dôležitú úlohu hrá zdroj v počítači, je jeho spoľahlivosť pod neustálym drobnohľadom laickej aj odbornej verejnosti a akékoľvek informácie o problémoch s kvalitou kontroly sa rýchlo rozšíria.
Je čas pozrieť sa na najpopulárnejšie značky, ale predtým je treba spomenúť jednu vec, a to rozdiel medzi OEM výrobcami a značkami predávajúcimi zdroje. OEM výrobcovia sú tí, ktorí majú všetko potrebné vybavenie na výrobu zdrojov a majú za sebou často mnoho rokov skúseností. Je relatívne časté, že títo výrobcovia svoje počítačové zdroje nepredávajú priamo, ale miesto toho ich licencujú iným spoločnostiam, ktoré ich následne predávajú pod svojou značkou. A teraz ku značkám, na ktoré môžete naraziť:

- Seasonic je jedným z najväčších výrobcov PSU. Väčšinu svojho portfólia si vyrába sám a tým sa radí medzi OEM výrobcov. Seasonic svoje zdroje licencuje a často ich nájdete pod inou značkou aj u iných spoločností. Všeobecne sú zdroje Seasonic považované za jedny z najkvalitnejších a nespravíte s nimi chybu. Zároveň však patria k najdrahším.
- MSI je veľký hráč v oblasti grafických kariet a okrem základných dosiek ponúka aj zdroje. Ich hlavný dodávateľ je OEM výrobca CWT z Taiwanu, ktorý má viac ako 30 rokov skúseností s výrobou zdrojov a kvalitou v ničom nezaostáva v porovnaní so Seasonic.
- Aj spoločnosť ASUS sa, rovnako ako MSI, profiluje hlavne grafickými kartami, jej zdroje však majú taktiež čo ponúknuť, pretože „pod kapotou“ väčšiny z nich nájdete ako pôvodného výrobcu Seasonic a CWT. Ako ASUS, tak aj MSI majú veľmi podobný štýl, a okrem vysokej kvality dávajú dôraz aj na estetiku zdrojov. Často u nich nájdete zaujímavý dizajn a pri drahších modeloch aj RGB prvky.
- GIGABYTE sa profiluje pri grafických kartách a základných doskách ako jeden z hlavných konkurentov MSI a ASUS, a ponúka aj svoje série počítačových zdrojov. GIGABYTE je cenovo agresívnejší a ich zdroje ponúkajú funkcie (napr. úplnú modularitu) tam, kde konkurenti len nemodulárne modely. Zdroje pre GIGABYTE vyrába spoločnosť MEIC.

- Zdroje značky be quiet! sú lacnejšou alternatívou k predchádzajúcim značkám a ponúkajú dobrú kvalitu za rozumné peniaze. Medzitým ako sa ASUS a MSI sústredia najmä na GPU, be quiet! sa špecializuje na komponenty ako PC skrine a ventilátory a, ako už napovedá názov spoločnosti, predovšetkým na nízku hlučnosť. Ide o nemeckú spoločnosť a o výrobu ich zdrojov sa starajú prioritne spoločnosti FSP a HEC.
- Na trhu sa profilujú aj ďalšie značky ako ADATA, DeepCool (obe väčšinou rebrandované CWT) či Cooler Master (kombinácia rôznych výrobcov) a Endorfy, ktoré taktiež ponúkajú kvalitné zdroje, nemajú však taký podiel na trhu a snažia sa preraziť pomocou agresívnejších cien.
Pri žiadnej z uvedených značiek nespravíte chybu, ale vždy si radšej skontrolujte recenzie. Hlavne značky, ktoré PSU rebrandujú, môžu používať pre svoje high-endové modely kvalitného výrobcu ako Seasonic či CWT, ale pri svojich lacnejších modeloch môžu využiť iných OEM výrobcov nižšej kvality.

Záruky počítačových zdrojov
Ako už bolo spomenuté, počítačové zdroje sú jedným z najdlhšie slúžiacich komponentov väčšiny počítačov. Veľa výrobcov si je dokonca tak istých kvalitou svojich výrobkov, že ponúkajú predĺžené záruky, ktoré mnohonásobne prevyšujú bežnú 2-ročnú zákonnú lehotu. Čím kvalitnejší zdroj, tým spravidla lepšie podmienky získate:
- Seasonic – pri svojich prémiových zdrojoch radu PRIME a Vertex ponúka až 12-ročnú záruku, pri najpopulárnejšom rade FOCUS až 10 rokov, pri základných modeloch väčšinou 5 rokov.
- ASUS a MSI poskytuje pri svojich najlepších modeloch tiež až 10 rokov, väčšinu ďalších modelov pokrýva záruka 3 – 5 rokov.
Veľa ďalších značiek rovnako poskytuje predĺžené záruky, vždy si preto skontrolujte, aká záruka sa vzťahuje na váš daný model. Často treba registrovať výrobok pri kúpe, aby ste získali plnú dĺžku záruky, ale napríklad Seasonic registráciu všeobecne nevyžaduje a stačí iba pôvodná účtenka z nákupu.

Ďalšie doplňujúce informácie o kvalite zdrojov
Pri výbere zdroja je treba dávať pozor okrem vyššie spomenutých vecí aj na ďalšie aspekty. Kvalitnejšie zdroje napríklad pridávajú úrovne ochrany. Niektoré z pokročilejších ochranných technológií, ktoré nemusia byť vždy súčasťou zdroja sú:
- Nadprúdová ochrana (OCP – Over current Protection) – povinná od štandardu ATX 3.0, v starších zdrojoch nemusí byť.
- Podpäťová ochrana (UVP – Under voltage Protection) – nie je povinná pri ATX štandarde, jej prítomnosť ukazuje, že môže ísť o kvalitnejší zdroj.
- Tepelná ochrana (OTP – Over Temperature Protection) – povinná od štandardu ATX 3.0, v starších zdrojoch nemusí byť.
Ďalším ukazovateľom kvality môžu byť samotné súčiastky, z ktorých sú vyrobené zdroje (napr. kondenzátory, ktoré slúžia ako filtre elektrického šumu a zaisťujú tým lepšie fungovanie zdroja). Drahšie zdroje využívajú kvalitnejšie súčiastky a majú vyššiu spoľahlivosť.

Ceny počítačových zdrojov
Všeobecne sú ceny počítačových zdrojov závislé od 3 hlavných aspektov – výkon, úroveň certifikácie a výrobca.
- Zdroje do 600 W majú najčastejšie certifikáciu 80 PLUS Bronze a nájdeme ich v cenách okolo 50 €. Ak chcete niečo kvalitnejšie, tak zdroje s Gold certifikáciou vás vyjdú približne na 80 €.
- V rozmedzí od 650 W do 750 W už nájdete veľký výber kvalitných zdrojov. Najlacnejšie Bronze zdroje stoja okolo 60 až 80 €, najväčšie zastúpenie tu však majú zdroje s certifikáciou Gold. Tu počítajte s cenou od 80 € za nemodulárne zdroje až po 160 € za najvýkonnejšie modulárne zdroje. Objavujú sa tu aj prvé Platinum a Titanium zdroje s cenou cca 200 €.
- Od 850 W do 1 000 W už nenájdete takmer žiadne Bronze zdroje. Minimálna kvalita je aspoň Gold certifikácia. Lacnejšie 850 W modely začínajú na 90 €, ale všeobecne počítajte s cenou okolo 160 € za kvalitnejšie kusy. Najvýkonnejšie a najkvalitnejšie modely vás vyjdú aj na viac ako 280 €.
- Ak potrebujete z nejakého dôvodu výkonnejší zdroj ako 1 000 W, pripravte si aspoň cca 240 €,ale počítajte s tým, že sa môžete dostať aj nad 400 €.

Záver
Teraz, keď viete všetko potrebné o počítačových zdrojoch, môžete si u nás vybrať z našej ponuky počítačových zdrojov. Pamätajte, že zdroj je jedným z najspoľahlivejších komponentov vo vašom PC a zároveň je zodpovedný za jeho ochranu. Určite na ňom nešetrite.
***
![]()





