Ako vybrať kanvicu

Ako vybrať kanvicu

Varná kanvica - praktický jednoúčelový malý spotrebič, v ktorom, na rozdiel od hrnca, kde sa dá voda zohriať tiež, takmer vždy nájdete len a len vodu a nič iné. Existuje naozaj len veľmi málo pracovísk, či domácností, kde táto praktická pomôcka na okamžitú prípravu nápojov či instantných polievok ešte nie je. Veď teplý čaj, či zalievaná káva, to sú nápoje, s ktorými sa denne stretávame. Nie je však kanvica ako kanvica a je dobré, ak si pred výberom mierne rozšírite obzory.

Rýchly sprievodca

  • V prvom rade sa treba pozrieť na počet osôb v domácnosti. Objem kanvíc sa nachádza v rozmedzí od 0,7 do 1,7 l. Ak máte v domácnosti viac ako tri osoby, pokojne voľte väčší objem.
  • Ak plánujete v kanvici zohrievať i iné nápoje, potom by sa vám mohla hodiť kanvica so špirálou zabudovanou v spodnom paneli kanvice. Ak hľadáte lacnejšie riešenie a variť chcete iba vodu, stačí kanvica s nezakrytou špirálou.
  • Nie vždy je potrebné vodu prevariť na 100 stupňoch, a preto môžete popremýšľať aj nad kanvicou s nastaviteľnou teplotou a displejom.
  • Netreba podceňovať bezpečnosť, preto sa obzrite po kanviciach, ktoré obsahujú rôzne bezpečnostné poistky. Z pohľadu bezpečnosti je tiež lepšie si vybrať kanvicu so zakrytou špirálou.
  • Každá kanvica nedisponuje filtrom na zachytávanie vodného kameňa, no je výhodou ak tam je, pretože i pri dobrej údržbe sa vodný kameň vytvára a môže sa premiestniť do nápoja.

Základné parametre pri výbere varnej kanvice

Voda sa v kanvici zohrieva pomocou špirály. Tá však môže mať dve rôzne podoby, ktoré tvoria základný rozdiel v ohreve.

  • Nezakrytá špirála – ohrevná časť je v priamom kontakte s vodou. V tom prípade ju rýchlejšie zohreje, na druhej strane sa však týmto spôsobom priamo na kanvici usádza vodný kameň. Kanvice s týmto riešením majú nižšie ceny a považujú sa za menej bezpečné.
  • Ukrytá špirála – v tomto riešení je špirála zabudovaná v dne kanvice a teplo putuje zo spodného panelu. Kanvice sa lepšie udržiavajú a sú bezpečnejšie. Ohrev trvá o niečo dlhšie ako pri nezakrytých špirálach, no v tomto riešení by napríklad nemal prekážať ohrev aj iných tekutín ako vody.

Príkon

Príkon sa v priemere pohybuje od 800 do 3,000 Wattov. Spravidla, čím je vyšší, tým rýchlejšie sa voda v kanvici ohreje.

Objem kanvice

Štandardný objem kanvice sa hýbe okolo jedného litra, no presnejšie sú parametre od 0,7 l do 1,7 l. V prípade, že ste v malej domácnosti, alebo žijete sami, postačí vám i menší objem. Ak ste však súčasťou 3 a viac člennej domácnosti, potom siahnite po väčších objemoch. Vodu na čaj tak nebudete musieť ohrievať na tri razy.

Materiál

Kanvice sa vyrábajú z najrôznejších typov materiálu. V zásade sa však volí typ aj podľa toho, aby farebne ladil s interiérom, či iným kuchynským vybavením. Stretneme sa s kanvicami z nehrdzavejúcej ocele, umelej hmoty, skla, či kombinácií rôznych iných materiálov. Nehrdzavejúca oceľ je elegantná, no z praxe vieme, že na nej vidno zaschnuté kvapky vody ako aj odtlačky prstov. Pri moderných upravených povrchoch by to však už nemusel byť problém.

Termostat

Práve ten zaistí, aby sa kanvica vypla hneď v momente, kedy dosiahne 100-stupňový bod varu. Ak by totiž pokračovalo preváranie ďalej, voda by sa vyparila.

Filter

Filter neobsahujú všetky kanvice, no je dobré, ak pri výbere uprednostníte kanvicu s filtrom. Po čase totiž aj pri najšetrnejšom používaní a starostlivosti vzniká vodný kameň. Je nepríjemné, ak sa jeho úlomky dostanú do čaju, či kávy, ktorú ste práve ponúkli vašej návšteve.

Ďalšie parametre pri výbere kanvice

Vodoznak

Aby ste pri napúšťaní vody do kanvice presne vedeli objem, ktorý chcete zhrievať, výrobcovia prinášajú zjednodušenie v podobe vodoznaku, čiže mierky. Tá môže byť aj obojstranná, prípadne i podsvietená. Práve taká zvyšuje komfort a orientáciu s plnením počas večerných, či nočných hodín.

Signalizácia

Ak voda začne vrieť, môže tento dej sprevádzať svetelné upozornenie, prípadne zvuková signalizácia.

Bezpečnostná poistka

Poistka môže byť vo viacerých zmysloch ochrany : Napríklad sa ohrev nespustí, ak náhodou nastane var bez vody, alebo pri manipulácii s vekom. Niektoré kanvice sa tiež automaticky vypnú pri zdvihnutí kanvice tak, že aj po opätovnom vložení ich musíte znovu zapnúť. Bezpečnosť je teda nadovšetko, no nie všetky kanvice ňou disponujú. Chýba predovšetkým u lacnejších modelov.

Tepelná regulácia

V kanviciach s ukrytou špirálou sa môže využívať i ohrev iných tekutín. V tom prípade je tu regulácia teploty, ak nejaký nápoj chcete napríklad iba tepelne udržiavať.

Dotykový displej

Pri rozšíriteľných funkciách kanvice určite oceníte aj možnosť pohodlného nastavovania teploty, či iných parametrov na dotykovom displeji.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Moderné chladničky dnes dokážu významne predĺžiť mnohým potravinám životnosť. Patria preto k štandardnému vybaveniu kuchyne a jej výberu sa pri zariaďovaní domácnosti zrejme nevyhnete. V súčasnosti existuje množstvo rôznych modelov s viacerými užitočnými funkciami, ktoré sú však finančne náročnejšie. No treba zvážiť počiatočné investície, pretože onedlho sa všetko vráti v podobe kvalitných chladených potravín. Ide predsa o vaše jedlo.

220x220_AKOVYBRAT_chladnicku

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie